Aromatik Tatları Sevenlere Vanilya!

Aromatik Tatları Sevenlere Vanilya!

04 Şubat 2019

500 kez görüntülendi

Salepgiller ailesinden olan tropikal ülkelerde yetişen vanilya, ülkemizde seralarda ve botanik bahçelerde yetiştirilmektedir.  Kalsiyum, soydum ve demir minarelleri bakımından zengindir. Çok az yağ bulunan vanilyada şeker oranı yüksektir ve bu yüzden kalorisi fazladır. Ancak kalorisi yüksek olan diğer besinler arasında en masumu diyebilirim. Uzun yıllar boyunca çeşitli amaçlarla kullanılan vanilya, özellikle kozmetik ve tedavi amaçlı da kullanılmaktadır.

  • Ateş düşürücü etkiye sahiptir ve öksürüğe karşı faydalıdır. Astım, soğuk algınlığı ve alerjik hastalıklara karşı koruyucudur.
  • Vanilyanın cezbedici kokusu stresle başa çıkmanızda size yardımcı olacaktır. Düzenli olarak koklanması önerilir. Depresyona iyi gelmesinin yanında kişinin daha canlı ve enerjik hissetmesini sağlar.
Bilinen en büyük faydalarından birisi cilt üzerindedir. Ben bugün ki yazımda cilt üzerindeki yararlarından bahsetmek istiyorum sizlere. Aktarlardan temin edeceğiniz Vanilya yağını cildinize doğrudan uygulayarak aşağıdaki etkilerinden yararlanmanız mevcut.
  • Cildi besler, Nemlendirir.
  • Sivilcelere karşı savaşır, İltihaplı yaraları tedavi eder.
  • Cildin yaşlanmasını geciktirir, sarkmaları ve kırışıklıkları önler.


Çatlamış, kurumuş, sağlıksız görünen ve doğal rengini yitirmiş dudaklar estetik görünüşümüzü olumsuz yönde etkilemenin yanında yapmış olduğunuz makyajın etkisini azaltarak rujunuzun daha çirkin görünmesine sebep olacaktır. Daha sağlıklı, pürüzsüz ve parlak dudaklara sahip olmanız için evde birkaç dakika içinde yapacağınız bir maske tarifi vereceğim sizlere. Bu maske ile dudaklarınız daha sağlıklı görünecek ve nem kazanacaktır. Bu kürü haftada 2 kere uygulamanız yeterli olacaktır. Ama mutlaka bu kürden sonra nemlendirici sürmenizi öneririm.
  • Şeker
  • Zeytinyağı
  • Vanilya esansı veya yağı
Tüm malzemeleri bir kapta karıştırarak yoğun bir kıvam olmasın dikkat edin. Dudaklarına sürmüş olduğunuz karışımı 30 dakika beklettikten sonra durulayın.

Vanilyanın en yaygın şekilde kullanım şeklinden biride bitki çayı olarak kullanılmasıdır. Bitki çaylarının Vanilya çayı aynı zamanda hazmı kolaylaştırarak bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Vanilya koklamak mide bulantısına karşı oldukça etkilidir.  Adet düzensizlikleri tedavisinde kullanılır ve dengeye girmesine yardımcı olur.

Kokusu ile bizi cezbeden Vanilya tüm yararlarıyla biz doğanın en güzel armağanlarından.
 

kuru cilt diyet vanilya dudak bakımı kalsiyum soydum zeytinyağı bitki çayı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.