Avrupa'nın Liman Şehri Rotterdam

Avrupa'nın Liman Şehri Rotterdam

04 Şubat 2019

850 kez görüntülendi

Hollanda’nın Amsterdam’dan sonra nüfus olarak büyük olan 2. şehri Rotterdam Avrupa'nın en büyük Liman şehirlerindendir. Amsterdam’ın kalabalığından sonra Rotterdam'ın sakinliği ve huzurunda soluk alabilirsiniz.  

2. Dünya savaşında Naziler tarafından bombardıman da kalan şehir tamamen yıkılmış, daha sonra şehir planlanarak tekrardan hızlı bir şekilde yapılandırılmış. Modern mimarisinin yanında doğal alanlarla da ön plana çıkıyor. Savaş sonrası sloganları "Sterker door Strijd" yani "Mücadele ederek, daha güçlü olmak" tır.  


Hollanda’nın her yerinde olduğu gibi bisikletlerle ulaşım sağlanmaktadır.  Amsterdam eğlence şehri iken, Rotterdam çalışma ve emekli şehri olarak anılmaktadır. Şehirde Flamence dilinin hâkim olmasına rağmen herkes tarafından İngilizce konuşulur. 

Rotterdam da en çok sevdiğim bir yönü de tabi ki de Alışveriş Şehri olmasıydı :) 7 gün 24 saat açık alışveriş merkezleri ve dükkanları ile alışveriş severler için uğrak bir noktadır. Şehir Amsterdam gibi turist çekmektedir.


Koopgoot Beurstraverse'de bulunun birçok mağazadan oluşan yarı kapalı bir alışveriş yeri. Diğer gezdiğim Avrupa şehirlerine göre fiyatı daha uygun olan bu şehir. Üst resimde ve aşağıdaki resimler Koopgoot'a ait. Christmas zamanlarında çok büyük indirimler oluyor. Her taraf yılbaşı süsleriyle süslüyken gezmenin keyfi bir güzel oluyor. Ben 11 ayda gittiğimde her yer ışıl ışıldı. Kışın soğuğunda karlı bir alışveriş yapabilirsiniz.


New Market& Pannekoessraat da stil ve özel tasarım mağazaları bulunuyor. Özenle dizayn edilmiş bir kıyafetten sadece her bedenden bir adet bulunuyor. Serisi ve devamı olmayan kıyafetler. Oldebarnevelstraat ve Kruiskade Of  bu küçük mahalle "moda bölgesi" olarak biliniyor.

Şehrin merkezinde bulunan Plaza Rotterdam'da sayısız mağaza ve cafeler bulunuyor. "Witte de"  bu sokakta galeriler ve sanatsal faaliyetlerin yapıldığı yerlerin dışında moda tutkunlarının ortak yeri olan cafeler ve moda mağazaları var.

Think de birçok konsept mağaza ve ilginç ürünler satan birçok mağazalardan çeşitli ürünlere sahip olabilirsiniz. Venedik Pasajı-Stokvis Su 12  bu pasajda ayakkabı satan birçok mağaza bulunmaktadır, adından da anlaşıldığı gibi Venedik atmosferinden alışveriş yapıyor hissine kapılmanız mümkün. Arı Kovanı-Coolsingel 105 burada ağırlıklı olarak kozmetik ve aksesuar mağazaları bulunmaktadır.

Kısa Poolsterstraat da Alexandrium ve Borsa Traverse 186’da bulunan La Bourse de alışveriş için güzel mekanlarmış ama ben gitmedim. Aynı zamanda Zuidplein 420 Hollandanın en büyük alışveriş mağazalarındandır.


Rotterdam'ın En güzel yapılarından biri olan Markthal tüm ihtişamıyla sizi karşılıyor. Yukardaki ve aşağıdaki resimler Markthall'a ait. Burası şimdiye kadar gördüğüm en ilginç kapalı pazar yeri, Alt katlarda pazar yerleri var, en alt kısım otopark olarak tasarlanmış. Pazar yerinin üst kısımlarında ise oldukça lüks apartmanlar bulunmaktadır. Markthall'a girer girmez tavandaki meyve ve sebze resimlerinin üzerinize düştüğünü görüntüsü var. Kendinizi Harikalar diyarında geziyormuşçasına alışveriş keyfi sürebilirsiniz. Aynı zamanda yemek içme yerleri de mevcut hem bu atmosferde yemek yemek hem de görsel şölene tanıklık etmeniz için kesinlikle Rotterdam'da gidilmesi gerekenler yerler arasındadır.

Rotterdam'ın merkezinde bulunan Markthal, Küp evlere ve Laurenskerk kilisesine çok yakın daha sonraki durağınız olabilirler. Orada da güzel bir kahve molası verebilirsiniz.


Bir Liman Şehri olan Rotterdam'de çeşitli deniz ürünleri satan yerlerde afiyetle midenizi doyurabilirsiniz. Özellikle hiç kılçığı olmayan Kibbeling balığını yemenizi öneririm. Çok lezzetli ve alıştığımızda farklı bir balık türü. 

Rotterdam da her köşede satılan patates kızartması Frit lere rastlamanız mümkün. Envaiçeşit sos çeşitlerinin hepsinin tadına bakamasanız da sevdiğiniz tatları denemenizi öneririm. Çünkü daha önce tattığınız lezzetlerden çok farklı bir tatları var. Aynı zamanda Hollanda'nın peynirinin meşhur olmasından dolayı her yerde Peynir arabalarına rastlamanız mümkün. Peynir denerken peynir komasına girmeniz mümkün. Şehirde göçmen nüfusun fazla olmasından dolayı yöresel birçok restoran bulunuyor. Kendi damak zevkinize göre mutlaka yemek bulabilirsiniz.

Nieuwe Binnenweg'de Koekela Muffins & Cookies Restoran'daki turtaları mutlaka denemenizi öneririm. Kapıdan adımınızı atar atmaz kokuları ile sizi mest edebilir. 


Avrupa'nın en büyük Limanlarından birine sahip olan Rotterdam alışveriş konusunda adını duyurmuş bir şehirdir. Yaşayan kesimin öğrenci ve memur çoğunlukta olmasından dolayı uygun fiyatlı alışveriş yapmanız mümkün. Modern binaların arasında insan kendini geçmişten daha çok alışverişe verebiliyor. 
 

erasmus hollanda avrupa rotterdam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.