Beyaz Tenliler için Bakım Önerileri

Beyaz Tenliler için Bakım Önerileri

07 Şubat 2019

889 kez görüntülendi

 Bugün sizlere bir beyaz tenli olarak, beyaz tenli olmamın avantajları ve dezavantajlarından bahsetmek istiyorum. Kimi zaman avantaj olarak görünen beyaz cilt, ekstra bakım ister ve özen gösterilmesi gereken bir cilt rengidir. Beyaz tenli cilde sahip olanların ciltleri ince dokulu olup, güneş ve çevresel faktörlerden çok çabuk etkilenir. Kırışmaya meyilli olması hassas bir cilt türü olmasından kaynaklanır. Bu cilt tonundaki kişilerin yaz kış demeden mutlaka güneş kremi kullanmaları gerekir.

Beyaz tenliler solgun ve hastalıklı bir görünüme sahip oldukları için ciltlerini çok iyi besleyerek aynı zamanda doğru ve bilinçli bir makyaj yapmaları önemli bir unsurdur. Beyaz tenli kadınların çoğu melez bir tene sahip olmak isterler ve bunun için solaryum başta olmak üzere çeşitli yöntemlerle bronzlaşma çabası içerisine girerler. Farkında olmadan güneşlenmek için ciltlerine zarar verebilirler ve bu da ileriye dönük uzun vadede ciltte deformasyonlara neden olur.

Güneş lekeleri (Solar Lentigo) beyaz tenlilerde daha çok görülmektedir. Zor kızaran, bronzlaşan kişiler güneşte aşırı kaldıkları zaman ciltte güneş hasar oluşturmaya başlar ve zamanla güneş lekeleri oluşmaya başlar. Güneşin etkileri yıllar sonra ortaya çıkıyor ve lekeler çoğalmaya başlıyor. Yüzde ve ciltte oluşan çillenmeler kalıtsal bir özelliktir ve açık tenli bireylerde görülür. Bu çillenmeler güneşsiz mevsimlerde rengi açıldığı için yokmuş hissi verebilir. Güneşten korunma, güneş kremi kullanma bu esnada önem kazanır ve estetik anlamda fayda sağlar.

Beyaz tenliler ekstra hassas olduğu için lekeye meyilli olması kumral ve esmerlere göre daha fazladır. Dış etkenlerden çabuk etkilenir. Bu tip tenlerde her deformasyon, akne, siyah noktalar daha çabuk belli olur. Mutlaka bakım sırasında cilt tipine en uygun temizleyiciler, losyonlar, tonikler, nemlendiriciler kullanılması gerekir.
 
Beyaz tenliler için 12 temel bakım önerisi…

 1. Ruj Seçimi  Nude ve doğal rujlar sizi daha çok solgun ve hasta gibi gösterecektir.
 2. Göz makyajı Göz renginiz mavi ve yeşilse göz renginize uygun far kullanmanızı öneririm. Eğer göz renginiz kahverengiyse, yine göz renginize uygun çikolata, lavanta, gri renginde farlar kullanın. Doğal renkli farlardan kaçının. Krem, bej gibi farlar gözlerinizin hatlarını yok eder. Eyeliner seçiminizi iki ton koyu yapabilirsiniz. Rimel olarak da siyahtan vazgeçme!
 3. Fontöten  Ürün seçiminizi mutlaka Gün ışığında deneyerek yapın ve Çok açık pembe ve grimsi tonlardan kaçının.
 4. Allıklar Bronzlaştırıcı allıklar sizi daha canlı gösterecektir.
 5. Sarışınlar Saç rengini seçimi aslında doğrudan görüntünüzü değiştirecektir. Doğru seçimler bu konuda kritik önem taşır ve çok açık sarı tonlar sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir.
 6. Esmer ve kızıllar Cildiniz porselen gibi bembeyaz ise eğer size siyah, koyu kahve ve kızıl tonları kullanmanız tüm cildinizi odak noktası haline getirecektir.
 7. Giysiler Açık tenliler için bir diğer kritik nokta giysilerde renk seçimidir Beyaz ve krem tonlarında ki giysiler sizi hiçbir şey giymemiş gibi gösterebilir. Bu yüzden koyu ve ana renkler tercihleri sizi soluk görünümden kurtaracaktır. Seçimlerinizi canlı renklerden de yapabilirsiniz.
 8. Cilt bakımı Cildinizi makyajdan arındırmanız makyaj kalıntılarından arındırmanız ve akşam uyumadan önce temizliğini yapmanız mutlaka günlük rutinlerinizi arasında olmalıdır.
 9. Teninizi tazeleyin Zaman içinde Cildinizde tahriş, pullanma gibi bozulmalar oluşabilir, bir uzman dermolog eşliğinde cildinizi soydurabilirsiniz.
 10. Beslenme Sağlıklı beslenme cilt lekeleri ve deformasyonlar için büyük derecede önem kazanır. Cildin beslenmesinde başlıca vitaminler, A, C, B’dir. Bol bol salatalık yanında balık, sebze ve meyve tüketebilirsiniz.
 11. Su için Su içmeyi ihmal etmeyin günde en az 8 bardak su için. Su cildinizdeki nemi tazeler ve nem dengesini korur.
 12. Kızarıklıklar için Makyaj paletlerinde ki yeşil kapatıcı kullanabilirsiniz. Yeşil renk kırmızıyı yani kızarıklıkları nötralize edecektir.

kuru cilt cilt bakımı beyaz ten

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.