Bir Alaçatı Rüzgarı; Ot Festivali

Bir Alaçatı Rüzgarı; Ot Festivali

03 Mart 2019

298 kez görüntülendi

Havaların güzelleşmeye başlamasıyla insanın içi cıvıl cıvıl olur, bir heyecan kaplar. Kışın yorgunluğu vardır vücutlarımızda kapalı kalmışlık. Ağaçlar çiçek açar, güneş içini ısıtmaya başlar, kuş sesleri içimize umutla dolar. Güneşin mutlu ettiği yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere insan psikolojisinde ki önemi büyüktür.  Güneş ışıklarını gören insanlar daha mutlu ve stresten uzun bir yaşam sürer. Bu aralar sık duyduğumuz Kış depresyonu güneş ışınlarını yeterli derecede almamızla doğru orantılı.

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı şirin mi şirin beldesi Alaçatı, baharın tüm renkleri sizi karşılıyor. İzmir’e 1 saat uzaklıkta tarihi taş evleri, renkli sokakları, çeşit çeşit otları, damla sakızı, yel değirmeni, sörfe elverişli plajları, meşhur rüzgarı ile Alaçatı akıllarda yer eder. Bu arada leziz kumruyu unutmayalım. Yazın İstanbul başta olmak üzere ziyaretçi akınına uğrayan Alaçatı kışın sessizliğe bürünür.

Alaçatı’nın antik dönemlerdeki adı Agrillia olarak geçmekte. Zamanla bir Osmanlı aşiretinden “Alacaat” ismini alır. Osmanlı döneminde Rumların ve Türklerin yaşadığı Alacaat telaffuzunun zor olmasından dolayı değişerek günümüzde kullanılan Alaçatı adını alır. Sakız Adası'ndaki gençler buradaki kızlarla evlenerek zamanla nüfusun çoğalmasını sağlamışlar. Ünlü tarihi Heredot “En güzel gökyüzü altında kurulmuş bir yer” diye Alaçatı’nın dünyaca tanınmasını sağlamış.


Alaçatı 2010 yılından beri Ot Festivali'ne misafirlik yapıyor. İlkbahar aylarında yapılan festivale bu sene diğer şehirlerden düzenlenen turlarla rekor katılım sağlandı. Ege aşıkları ve ot sevenlerin buluşma yeri olan Ot Festivali, çeşit çeşit otlarla, yemek ve sanat atölyeleri, sergiler, söyleşiler ile katılanları karşıladı.

Kalabalıktan uzakta bir soluk almak isteyenler tarih kokan binaların arasında mavi beyaz masa örtülerinde küçük bir mola verebilir, enginarlı pilav ve şevketi bostan yemeği yemeden ayrılmanızı öneririm. Sebze ve ot sevmeyenlerin bile mutlaka bu tatları seveceklerini düşünüyorum. Ayrıca satılan otlardan kendinize güzel bir alışveriş sepeti hazırlayarak yanınızda götürebilirsiniz. Bu otların nasıl yapıldığını Ege ve Girit mutfağı lezzetlerini anlatan sitelerden öğrenerek evde kendiniz de deneyebilirsiniz. Bir de unutmadan evde üşeneceğiniz enginar dolması, etli arapsaçı, şevketibostan, ebegümeci sarması mutlaka tatmanız gerekenler arasında.


Stantlarda yemeklerin yanı sıra Ege’de yetişen zeytinler, ev yapımı reçeller, limonatalar leziz tatlarıyla sizlere ziyafet şöleni sağlıyor. Alaçatılar tüm marifetlerini göstererek ot ile ilgili her şeyi yapmışlar.

Rekor katılımla geçtiğimiz hafta düzenlenen festival hem görsellik açıdan bir şölen sağlarken hem de enfes tatlara ev sahipliği yaptı. Festival amacına uygun olarak Ege çeşitliliğini anlatmak ve bu otlarla pişirilen yemeklerin kaybolmasını anlatarak katılım sağlayanların akıllarında yer etti.

haftasonu izmir çeşme alaçatı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.