Bir Aşk Hikayesi: Galata ve Kız Kulesi

Bir Aşk Hikayesi: Galata ve Kız Kulesi

20 Nisan 2019

978 kez görüntülendi

Kız Kulesi ve Galata kulesi İstanbul deyince akıllara kazınan iki önemli simge. Tarihe göğüs germiş İstanbul’un tüm yaşadıklarına tanıklık etmiş iki eşsiz yapı. Her görenin aklına o zamanın şartlarında nasıl yapılmış diye düşündüren  Bugün sizlere okuyunca çok şaşırdığım boğazı nadide bir dantel gibi süsleyen Kız Kulesi ve tüm şehri adeta yukarıdan gören Galata Kulesinin aşkında söz edeceğim. En yalın ve efsaneleşmiş kız kulesi ve galata kulesi hikayesi

Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirine aşıktırlar ama aradaki boğaz nedeniyle kavuşmaları da hayli imkansızdır. Her geçen gün özlemleri daha artmaktadır. Derken günlerden bir gün, Hezarfen Ahmet Çelebi tırmanır Galata Kulesi’ne, Avrupa’dan Anadolu yakasına uçmak üzere.
Galata Kulesi‘nin ısrarlarına dayanmayarak, kulenin yüzyıllardır biriktirdiği mektupları da yanına alarak kanatlanır ve onları Salacak sahiline yaklaşırken Kız Kulesi’ne bırakır.
Rüzgarla savrulan mektuplar dalgaların da yardımıyla Kız Kulesi’ne ulaşır. Aşkının karşılıksız olmadığını anlayan Kız Kulesi, mektuplardan sonra daha güzelleşir. Bu sayede Galata Kulesi de sevgisinin tek taraflı olmadığını anlar. İkilinin birbirlerine karşı hissettikleri bu duygular, onların karşılıklı olarak yüzyıllara meydan okumalarını sağlar.


Bu büyük aşkın, aşıklara ve sabırla beklediği mutluluğa kavuşmaya bekleyen herkese ilham olması dileğiyle..

haftasonu istanbul

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.