Bir Orta Çağ Masalı Brugge

Bir Orta Çağ Masalı Brugge

06 Şubat 2019

284 kez görüntülendi

Brugge, sizi hayallerinizin ötesinde bir şehre çağırıyor! Paris'ten sonra beni etkileyen bir diğer şehir Brugge'u kelimelerle anlatabilmek o kadar zor ki. Anlatılmaz görünesi bir şehir. Bu yazımda 2010 yılında gezme fırsatı bulduğum, her bir adımda buram buram Orta çağ esintilerini yaşayabileceğiniz Brugge'dan bahsedeceğim.

2. Dünya savaşında zarar görmeden günümüze kadar orjinal halini korumaktadır. Sokak aralarından çıkan bir at arabasının üzerinde Orta Çağ'dan kalma kıyafetlerle at arabasını süren birine rastlamanız mümkün. Faytona bindiğinizde at arabasını süren kişi size şehir hakkında bilgi veriyor. Tur esnasında dendinizi sanal gerçeklik gözlüğü ile Orta çağda geziyormuş gibi hissetmeniz mümkün. Gecesinin ayrı gündüzünün ayrı ihtişamı ve görkemi içinde sankı masallarda gibi hissetmenize neden olabilecek bir şehir.


Şehrin içinde ki kanallar Orta Çağda ki kullanım amacıyla aynı şekilde günümüzde de ulaşım için kullanılmakta. Malikanelerin içinde geçen kanallar her evin altına bağlanacak şekilde. Ulaşım kayıklarla sağlandığı için kanalda ki her evin bir küçük kayıkhanesi var. Kayıkhanesine kayığını bağlayan ev sahipleri, evinini altından içeriye giriş yapabiliyor. Brugge şehrinde arabaya neredeyse çok az rastlarsınız. Her anını, her köşesindeki tarihi kaçırmamak için yürümek ve kanalda kayıklarla gezmek şehri tam anlamıyla yaşamınızı sağlar.


Buram buram çikolata kokan sokakları meşhur Brugge dantelleri süslemekte. Sokak aralarında el yapımı çikolatacılara denk gelmeniz muhtemel. Brugge praline'nin çikolatalarını öneririm. Şehrin merkezinde ki çikolata müzesi görülmesi gereken bir müzedir. Dar sokaklarında ki evlerin camlarını renkli çiçekler süslemekte.


Brugge'u gezmeye devam ettikçe kendinizi bir film setinin sahnesindeymiş gibi de hissetmeniz normal. Özellikle turistlerin uğrak yeri olan şehirde yaşayanlarda günümüzde ki yeniliklere pek olumlu bakmayarak Orta Çağ'da yaşamak istercesine kentlerine sahip çıkarak turistleri bir ev sahibi gibi karşılamaktadırlar. Misafirperverliklerini gerek evlerine ve sokaklarına verdikleri özenle gerek güler yüzle hissettirmektedirler. 

Markt taki saat kulesinin tam önündeki yeşil ahşap seyyar kulübede mutlaka fritjes yemenizi öneririm. Çeşit çeşit soslarından andalouse sosu benim en çok hoşuma giden oldu. Kriek (vişneli bira), Framboise (frambuazlı bira), peché (şeftalili bira) tatmadan dönmemeniz gereken biralardan.  Saat 6'dan sonra tüm kapılar kilitlenir ve tamamen sokaklar boşalır. Kendinizi terkedilmiş bir şehirde hissedebilirsiniz. Resmen hava kararınca hayat Brugge da dururcasına sakinleşir. Avrupa'nın en güzel şehirlerinden bir Brugge sizi tam anlamıyla eski çağlara götürmektedir. Koşturmaca ile dolu Avrupa şehirlerini gezerken burada bir soluk alıp tarihi atmosferi tıp ki o zamanda ki yaşamak için bire bir.
Keyifli geziler

erasmus avrupa belçika brugge kriek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.