Bir Sahil Şehri Ostende

Bir Sahil Şehri Ostende

07 Şubat 2019

666 kez görüntülendi

Belçika'nın lüks sahil şehri Ostende, ülkenin okyanusa açılan kapısı. Manş Denizi kıyısında bir sahil şehri olup İngiltere’ye doğrudan hızlı feribot kalkmaktadır. Klasik Avrupa ülkelerinden farklı olarak burada tarihi binaların aksine Lüks evleri ve arabaları bir arada görmeniz mümkün. 19.yy da villalar yıkılıp yerine çok sayıda dairesi olan apartman daireleri yapılmış. Belçika'nın en büyük kumar salonu Casino-Kursaa burada bulunmaktadır. Flaman bölgesinde bulunan Osstende de genel olarak flemenkce konuşulmaktadır. Bir liman şehri olduğununda dolay medcezir olayından dolayı yükseltilmiş. Medcezir esnasında çok güzel bir görüntü oluşuyormuş ama ben bu manzarayı göremedim.

Bu Şehir’in İzmir'i andıran görüntüsüne birde okyanus manzarası eklenince beni bir anda huzura erdirdi. Sahil boyunca dolaşarak şehri gezmeniz mümkün ama benim gibi bir kış ayında gidecek olursanız kesinlikle esinti sizi engelleyecektir. O yüzden mutlaka yanınıza şal atkı gibi aksesuarlar bulundurmanızı öneririm. Eksi derecelerdeki havada üşürken, incecik kıyafetlerle dolaşan insanlar görmeniz mümkün. Oldukça bol martı bulunan bu şehirde bisiklet kiralayarak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bu sahil kasabasında yazın ise okyanusun kumsalında denize girmeniz mümkün.

Gezerken baya üşümüştüm ama benim için sıcak ve lezzetli bir ziyafet durağına dönüştü. Ellerim soğuktan kıp kırmızı olana kadar gezdim. Soğuktu ama kesinlikle gezilecek o kadar çok yer var hiçbir yeri atlamak istemedim.

Kordon'u andıran sahil şeridi boyunca deniz ürünleri satan büfelerden bir tabak alarak gezintinize devam edebilirsiniz. Denizden babam çıksa yerim mantığıyla yengeç, balık nugget, karides, dil balığı, balık şiş yiyerek güzel bir su ürünleri ziyafeti çekmiştim. Rengarenk balık ürünleriyle dolu tabaklarımızı soslarla lezzetleştirdik. Özellikle kokuları enfesti. Denizin kokusuyla su ürünlerinin kokusu da karışınca tadından yenmez bir kokuya dönüştü. Bu balık türlerini sıcak olarak da yemeniz mümkün.


2010 yılının 11. ayında Osstende ye gittiğimde yine kermis kuruluydu şansıma hemen kendimi şehir merkezinden oyuncaklara attım. Bir anda soğuğu unutup doyasıya eğlendim. Kışın özellikle Kermis ve Christmas zamanlarında çok büyük indirimlerle alışveriş yapmanız mümkün.


Kaybolanları beklediği söylenen denizci heykeli denizde kaybolanlara ithaf edilerek yapılmış. Heykeli ziyarete gelip ölenlerin anısına çiçek bırakan çok sayıda insanla karşılaştım. Heykelin altı her zaman çiçeklerle donatılıyormuş.


Avrupa'yı gezerken bir soluk alıp sizi şehrinizde gibi hissedebileceğiniz bir durak kesinlikle, Osstende'i görmelisiniz.

erasmus avrupa belçika kerstmarkt

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.