Brüksel'e Atomium ile Gökyüzünden Bakmak

Brüksel'e Atomium ile Gökyüzünden Bakmak

02 Mart 2019

789 kez görüntülendi

Belçika'nın başkenti Brüksel'in Expo 58 fuarı için 1958 yılında inşa edilen Atomium tüm ihtişamıyla turist çeken binalardandır. André Waterkeyn tarafından tasarlanan bina çağı daha iyi sembolize edeceğini düşünmüştür. 102 metre yüksekliğinde ki Atomium 9 çelik kürenin birleşmesinden oluşmaktadır.  Tarih boyunca insanoğlu Kilise, Piramit ve Kulelerle en yükseğe ulaşmaya çalışırken Mühendis André Fen bilimlerine dikkat çekmek için tasarlamıştır. Demir atomunun 165 milyon kere halini yansıtan Atomium insan oğlunun bilimle olan değerlerini yansıtmaktadır.

Brüksel'de gezilecekler listesinde ilk sıradadır. En yüksekteki küre Brüksel'in panoramik görüntüsüne sahiptir. Son katına asansörle ulaşılmakta ve burada şık bir restoran bulunmaktadır. Bu restaurant’ta güzel manzara eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yemenizi öneririm. En tepedeki küre dahil olmak üzere diğer 4 kürede ziyarete açıktır. Diğer kürelere yürüyen merdivenlerle çıkabilirsiniz. Kürelerden biri okul etkinlikleri için çocuklara ayrılmıştır. Ayrıca içinde bir hediyelik eşya bölümü bulunuyor.


Dünyadaki daha sonradan yıkılması planlanan yapılardan biri Eiffel kulesi iken diğeri de Atomium'dur.  Fuar sırasında 6 ay kalması planlanan yapı Eiffel kulesi gibi yıkılmayarak Brüksel mimarisinin sembolü haline gelmiştir.  Eiffel kulesinin baş aşağı döndürülmüş versiyonudur. Paris Eiffel kulesi ile yazmış olduğum yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.buseningunlugu.com/blog/Ruya-Sehir-PARIS/8

2010 yılının 12. ayında gitmiş olduğum Atomium, beyaz karlarla süslenerek gecenin karanlığı içinde farklı bir görüntüye büründü. Gece beyaz ışıklara bir de karın masumluğu eklenince resimde photoshop etkisi yarattı. Yağan kar taneleri ile manzaramız kadar keyfimizde yerine geldi. Özellikle Yılbaşı zamanı süslemeleri ve Christmas şarkılarıyla Noel ruhunu yaşayabileceğiniz sıcacık bir ortam oluşuyor. 

Gece 2970 LED ışıkla aydınlatılan bu ilginç ve sıradan yapıyı uzaktan izlemek ayrı bir zevk. Sizce Brüksel'i yukardan izlemeye değmez mi?

erasmus avrupa belçika yılbaşı brüksel atomium eiffel

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.