Bursa'da Bir Tatlı Huzur

Bursa'da Bir Tatlı Huzur

01 Mart 2019

409 kez görüntülendi

Bursa'nın tarihi atmosferinde gezerken insan her sokak başında Osmanlı mimarisine rastlıyor. Bu yazımda ilk günkü yapısını kaybetmeyen binalar camilerin hanların gezmeye devam ederken bir tatlı huzur alacağınız Kitap Evi Otel & Restoran’dan bahsedeceğim. Bursa'nın merkezinde şehir surlarının en büyük suru üzerindedir. Odalarında konaklarken tüm Bursa ayaklarınızın altında sizi karşılayacak. Kurtuluş Savaşı yıllarında Nuri Bey ve ailesinin yaşadığı konak geçirdiği yangın ve yağmalara karşı ayakta kalmayı başarıyor. 


10 yıldır Restoran ve otel olarak hizmet veren konak, tarihi yaşamak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. Merkezi bir yerde olması dolayısıyla Bursa'ya turistik gidenler için arabasız gezme imkânı sağlıyor. Ulu Cami, Koza Han, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Üftade Hazretleri Cami ve Türbesi yürüme mesafesinde. Ambiyansı ile içerisine girdiğinizde zamanın durduğunu hissettiren konak, sizi hoş bir karşılama ile "EVDEYİZ" yazısı ile karşılıyor. Hani bazı yerler vardır, daha kapısından içeri adım atar atmaz sizi etkisine alır ve bir daha bırakmaz. Burası işte tam da öyle bir mekan. Kitap kokan lobisinde tarihini daha merdivenlere ayak basar basmaz hissedersiniz. İnsan bu ev neler yaşamış, ne zamanlara tanıklık etmiş, dili olsa da konuşsa keşke demekten kendini alamıyor.


Konaklama yapmak isteyenler için değişik tarzda dizayn edilmiş tarihi odalar özgün ve zarif eşyaları ile  hizmet sunuyor. Bursa'da olduğunuzu hatırlatan, hamam kültürünü yaşamak isteyenler için özel bir odası bulunuyor. Bazı odalarda ise dinlenme küvetleri bulunuyor.

Şöminesi, kitapları ve piyanosu ile loş ışıklı konakta kendinizi dönem dizisinde hissedebilir, yazın manolya, iğde ve ıhlamurun altında beş çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ayrıca kış bahçesi yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi sigara içenler için yine tarihten uzaklaşmadan hizmet vermeye devam ediyor. Çalışanların güler yüzlü olması ve sizi hoş geldiniz diye karşılaması içinizi ısıtacak başka bir neden.
 

İnsanı dinginleştiren kitap kokusu ve müzikleri ile zengin menüsünden bir şeyler seçerek zamanda kaybolabilirsiniz. Ayrıca bu romantik ortam, şömine başında sevgilinize güzel bir evlenme teklifi edebileceğiniz bir mekân. Sevdiklerinize hoş vakit geçirerek romantik bir akşam yemeği yemeniz mümkün.  

Sadece konakladığınız ve bir şeyler yediğiniz bir yer değil, anılarla ayrılacağınız bir yer olacağına eminim.

Güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle.
 

bursa haftasonu kitap evi otel ulu cami koza han

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.