Chia Tohumunun Bilinmeyen Faydaları

Chia Tohumunun Bilinmeyen Faydaları

02 Mart 2019

584 kez görüntülendi

Adını yeni yeni duymaya başladığımız doğal bir omega-3 kaynağı olan Chia tohumunun nasıl tüketildiğini ve faydalarını sizler için derledim. Mutfaklarımızda ve yemek menülerimizde yeni yerini almaya başlayan Chia tohumu, lif, mineral deposu olması nedeniyle diyet yapanların diyet listelerinde yerini almaya başladı.

Chia anlam olarak maya dilince “Enerji” demekmiş. Aztek ve mayaların enerji ve kuvvetli yapılarının gizemli bir kaynağı ve dayanıklılık sırrı olarak bilinir. Yıllardır bozulmadan saklanan chai tohumları uzun yolculuklarda ve savaşlarda yanlarında taşıyarak enerji ihtiyacını karşılamışlardır.  Özellikle gluten içermemesi glütensiz diyet yapanların vazgeçilmesi haline gelmiştir. Glutensiz diyet yapanların tüketmeyeceği ilk şey buğday ürünlerinin yemeyecek olmalarıdır. Zengin bir tahıl olmasının yanında yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olmasıdır.

Chia tohumlarının kullanımı yaygınlaşmasıyla birlikte geniş bir kullanım alan yelpazesi oluşmaya başladı salatalarda, yumurtalarda ve puding gibi. Tadı yoktur. Sütle ve su ile içilebileceği gibi biraz bekletince jel kıvamını alır. Yoğurtta bekletilerek de tüketilebilecek olan bu tohumlar farklı bir lezzete dönüşür.


Eeee gelelim bu tohumların inanılmaz yararlarına;

  • Chia tohumu yüksek düzeyde omega 3 içerdiğinden dolayı kullanan kişiye yüksek düzeyde enerji sağlar.  Omega 3 beynin korunmasına yardımcı olur. 
  • Düzenli kullanımda bağırsakları temizlediği ve vücutta detoks etkisi yarattığı söylenmektedir.
  • Ağrı kesici özelliği olan Chia tohumları özellikle eklem ağrılarına çok iyi gelir. İçeriğinde ki magnezyum regl sancılarını azaltır.
  • Chia tohumun kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkisi varmış.
  • Yüksek lif özelliği olan Chia tohumu kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. 
  • C vitamini içeriğiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur ve hastalıklara karşı korunmada etkilidir.
  • Kalsiyum özleriyle metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımına yardımcı olur. 
  • Demir içeriğiyle kansızlığa iyi gelir, adet düzensizliklerini giderir. 
Kilo vermek isteyenler için kullanımı kolaydır. Yutulan tohumlar, midede şişerek uzun süre tok tutar. Zayıflamanın lezzetli ve kolay bir yolunu sizlere sunar. Günlük protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Chia tohumlarını yanınızdan ayırmayacaksınız. 

sağlık diyet chai tohumu chai

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.