Cilt Bakımı ve Zayıflamada Kefirin Rolü

Cilt Bakımı ve Zayıflamada Kefirin Rolü

28 Mart 2019

425 kez görüntülendi

Hepimizin bu aralar adını daha sık duyduğumuz ancak hakkında fazla bilgimiz olmayan Kefirden size bahsetmek istiyorum. Genel olarak cilt bakımı ve zayıflamaya yardımcı olan yararlarını ele alacağım. Kefir, ekşi tadı itibariyle tercih etmeyeceğiniz ancak yararları duyunca tereddüt etmeden alacağınız ek bir besin olarak beslenme programınıza ekleyeceğinizden eminim. Basit malzemelerle kendi kefirinizi demleyebileceğiniz gibi hazır satılan kefirleri de tüketebilirsiniz.

Cilt Bakımında Kefirin Rolü
İçinde bulunan B12, B1, Biotin ve K vitaminleri ile vücudun dengeli olarak sağlığına katkıda bulunur. İçeriğinde ki biotin vitamini, günümüzde saç sağlığı ve tırnakların sağlığı için kullanılan birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır. Ayrıca biotin karbonhidratların ve yağların enerjiye dönüşümünde görev alır.  Doğal yollarla kefirden sağlayacağınız biotin sayesinde saçlarınızın dökülmesine ve tırnakların daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Özellikle masa başı çalışanların sürekli bilgisayar kullanımından oluşan göz sorunlarında Kefir, içerdiği a vitamini sayesinde göz sağlığınıza yardımcı olur.
  • Sağlık ve cilt bakımından devam edecek olursak bir pamuk yardımıyla yüze sürülen kefir, içerdiği vitaminler sayesinde sivilce oluşumunu önler. Cilt mantarı tedavisinde de kullanılan sıkça kullanılmaktadır.
  • Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemik sağlığını korur. özellikle menopoz döneminde kemik kayıpları önlemeye yardımcıdır. Ergenlik döneminde gelişim çağındaki çocukların bu dönemde kullanması kemik gelişimine yardımcı olur.


Zayıflama ve detoks programınızda Kefir kullanımı
Vücutta biriken ödemi atmak ve şişkinliği azaltmaya çalışmak, kilo verme döneminin en zor kısmıdır. Gün içinde yeterli miktarda su içmek ödeminizin azalmasını sağlar ancak zamanla vücutta biriken ödem oluşturan tuzun atılmasında Kefir büyük bir yardımcıdır. Şişkinliğinizin inmesi Bağırsakları temizler, bakteri ve mikropları ölmesini sağlar böylece kabızlığı önler.
Gün içinde tüketeceğiniz 1 bardak kefir içerek günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde onunu, kalsiyum ihtiyacınızın yüzde onunu, C vitaminin ise yüzde dördünü karşılamaktadırBir bardak kefirin 150 kalori olduğunu göz önünde bulundurarak, gün içinde almanız gereken toplam kaloriye ekleyebilirsiniz. 

Yoğurtla kefir arasındaki fark ?
İkisi de mayalanmış süt ile hazırlanmasına rağmen yoğurt içerdiği bileşenler ile probiyotik üretimine katkıda bulunurken kefir direkt olarak probiyotiktir ve bu mikroorganizmaları içerir. Bu özelliği ile sindirim sorunlarınıza hızlı bir çözüm sağlar.

Evde Basit Kefir Yapımı
Malzemeler: 1 lt süt, Kefir Mayası
Kefir yapacağınız sütü 10-15 dak kaynattıktan sonra kefir mayasını ekleyebilirsiniz. 1 gün süre dolapta beklettikten sonra soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Sağlığa katkıda bulunduğu bilinen birçok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu içecek, kısa sürede bağırsak hareketi sağlayarak diyet ve detoks programınızda yardımcı besin olacaktır.
 

cilt bakımı göz sağlığı kalsiyum detoks etkili c vitamini kefir zayıflama probiyotik

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.