Eski Bir Rum Köyü Tirilye

Eski Bir Rum Köyü Tirilye

16 Mayıs 2020

133 kez görüntülendi

Bu adı gibi şirin Tirilye’de gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Sakin ve huzurlu bir havası var. Mudanya’nın fethi evresinde (1321 – 1330) Osmanlı topraklarına katılmış. Rivayete göre Tirilye’nin adını bir zamanlar İstanbul’dan sürgün edilen 3 papazdan aldığı söyleniyor. Diğer bir rivayete göre ise barbunya balığı anlamına gelen “trigliya”dan alıyor. Köyün adı 1963’de “Zeytinbağı” olarak değiştirilse de 2011’de tekrar iade ediliyor.

Hazır tatil zamanı da yaklaşırken hafta sonu planlarınıza mutlaka almanız gereken Tirilye'ye birlikte kısa bir tur yapalım. Tirilye’nin merkezinde eski tarihi evler sağlı sollu sizi karşılıyor. Bazılarının canlı renkleri gök kuşağını andırıyor. Zeytini meşhur olduğu için birçok satış noktası var. Zeytin ve zeytin ürünlerini mutlaka denemelisiniz. İmkanınız var ise bu güzellikler yanınızda götürülmeye değer. Köylülerin yaptığı ürünleri alarak sahil şeridine ulaşabilirsiniz. Birkaç tane  butik otel tarzında konaklayabileceğiniz yerlerde var.


Marmara denizine kıyısı olan Tirilye’de uzun denebilecek bir sahili var. Yat limanında demir almış birçok tekne var. Sahil şeridi boyunca balık ekmek yiyeceğiniz restaurantlar ve kafeler var. ufak bir soluklanırken özellikle karadut suyu içmenizi öneririm. Tabi ki balığı hakkıyla yapan restaurantlarda atıştırmalık deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Tepede bulunan Tarihi Çamlı Kahve, Tarihi Tirilye evleri, Tarihi bir Rum okulu olan Taş Mektep, Kemerli Kilise, Fatih Camii, Yat Limanı, Tirilye Köylü Pazarı, Aziz Valis Kilisesi mutlaka  görülmesi gerekli yerler arasındadır.

İstanbul’un keşmekeşinden kaçıp hafta sonu sakin zaman geçirmek isteyen için 1 saat uzaklıkta olan Bursa’ya gelebilir. Mudanya, Tirilye, Gölyazı ve Bursa merkez turu yapabilirsiniz. Dönüşte Bursa merkezde İskender yemeğe değer.

bursa haftasonu tirilye

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.