Eyvah! Kedimin Dişleri Dökülüyor

Eyvah! Kedimin Dişleri Dökülüyor

07 Şubat 2021

1252 kez görüntülendi

Leonardo da Vinci’nin bir sözü ile başlamak istiyorum bu yazıma “kediler doğanın başyapıtıdır”. Bu muhteşem hayvanların yalnızca estetik görüntüleri ile dikkat çekmiyor. Her bir organları yaşamlarını en iyi şekilde sürdürmelerini sağlayacak şekilde yaratılmış. Kediler çok güzel olmalarının yanı sıra baştan aşağıya harika özellikler ile donanmış canlılar. Tabi ki hayatlarını sürdürebilmek için en önemli parçası dişleridir. Kedi dişleri hakkında belki de daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgiler bu yazıda sizi bekliyor.

Yavru kedilerin, bebekler gibi diş çıkardığını biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız. Yavru kedilerde diş değişimi 3-4 aylıkken başlıyor. Diş değiştirme süreci yaklaşık 7-8 aylık olduklarında tamamlanıyor.  Yavru kediler de aynı bebekleri gibi diş değiştiriyorlar ve süt dişlerini dökerek yerine ömrü boyu taşıyacakları dişleri çıkartıyorlar. Yavru kedilerin diş değiştirme sürecinde ağızları kokabiliyor ve bu normal kabul ediliyor. Diş değiştirme sürecinin sonlanması ile birlikte bundan kaynaklanan ağız kokusu da kendiliğinden ortadan kalkıyor.


Sizde benim gibi eğer şanslı iseniz kedi yavrularının dişlerini değiştirme esnasında çıkan dişlerinizi görebilirsiniz. 😊 O minicik dişlerle birlikte gelen az kan sizi korkutmasın. Bu çok normal. Biz ilk kedi bakımımız esnasında diş değiştireceğini bilmediğimiz için çok korkmuştuk.

Bu dönemdeki beslenme konusuna değinecek olursak. Dişleri kaşındığı için sert mamanın kaşıntıya iyi geldiğini söyleyenler var ama ben özellikle dişlerinin çıktığı zamanlarda canının yandığını düşünerek yaş mama ile besledim. Ama mutlaka yaş ve kuru mamaya ek olarak mutlaka vitamin takviyesi yapışması önerilmektedir. Kedilerin en az bizim kadar diş ağrısı çektiğini unutmayalım. Özellikle bu dönemde can dostlarımıza bol bol vitamin takviyesi yapmayı unutmayalım.
 

kedi diş bakımı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.