Gece ve Gündüz Kremi Kullanmak Neden Önemlidir

Gece ve Gündüz Kremi Kullanmak Neden Önemlidir

22 Mart 2019

569 kez görüntülendi

Günlük tempomuzda cildimize gerekli özeni ne kadar gösteriyor ve ihtiyaçlarının ne kadarını karşılayabiliyoruz? Farkında olmadan cildimize gereken bakımı gösteremiyoruz. Sabah bakım yapmadan yapmış olduğumuz makyaj tüm gün cildimize nüfus ederek gözenekleri tıkamanın yanında cildimizi kurutarak nefes almasını engelliyor ve gün sonunda yorgun, kuru bir cilt ile baş başa kalıyoruz.

20'li yaşlardan itibaren gece ve gündüz kremi kullanarak cildin daha sağlıklı olmasına taban oluşturulabilir. Kremler sadece kırışıklık oluştuğunda değil, bu yıpranmayı engellemek ve geciktirmek için de tercih edilebilir. 20 yaş için yağ oranı daha düşükken, hafif yapılı bir gece kremi ile cilt desteklenebilir. 30’lu yaşlarda antioksidan açısından zengin kremlere yönelmek cildimizin ihtiyacını karşılayabilir. 40’lı yaşlarda daha derine etki eden, kırışıklık onarıcı etkiye sahip kremler tercih edilebilir.

Gece ve Gündüz Kremi seçerken mutlaka; 

  • Yaşınız
  • Cilt tipiniz (yağlı, kuru, hassas)
  • Cildinizin ihtiyacı (nem, vitamin) gibi etmenleri göz önünde bulundurmalısınız. 

Gündüz Kremi kullanmak cildimiz için neden önemlidir? Çünkü ciltteki yaşlanmanın yüzde 75'i çevresel faktörlerden, en fazla da UV ışınlarından kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak gündüz kremi kullanmak cildi nemlendirir. Cilt bariyerinin korumasına yardımcı olur. SPF 15 içeriği iler serbest radikallere karşı koruma sağlar. Cilde, tazelik ve canlılık kazandırır. 


Gece Kremi kullanmak ise cildimiz için çok daha büyük önem teşkil etmektedir. Gün içinde, cildimiz Uv ışınlarına maruz kalmaktan yorulur ve sonuç olarak ciltte hassasiyetle birlikte kuruluk artış gösterir. Derideki su kaybı gece en yüksek düzeydedir. Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve tamir işlevi gece uyku sırasında gerçekleşir. Gece, Gün boyunca birikmiş toksik maddelerin yok edilmesi ve yeni sağlıklı cilt hücreleri oluşabilmesi için en uygun zamandır.  Kapalı ortamda, aktif olmayan bir durumda ve karanlıkta bulunulduğu için serbest radikal hasarı en düşük düzeydedir. 

Yukardaki bu nedenlerden dolayı, Uv ışınlarının sebep olduğu iritasyonu ve yaşlanmayı en aza indirmek için cildimize uygun kremi çok iyi seçmenin yanında düzenlik kullanmalıyız. Gece kremleri, ciltte gece boyunca kalarak kuruluk ve çevresel etkenlerin neden olduğu hasarı onarır. Sürülen gece kremleri, cilt tarafından çabuk emilmemesi gerekir çünkü uzun süre cilde kalan krem yüzeydeki nem kaybını önleyerek suyun alttaki tabakalar geçişini sağlar.  

İyi uyunmuş bir gecenin sonrasında, aynadaki farkı hissedersiniz..!

kuru cilt cilt bakımı nemlendirici hassas cilt bitkisel içerikli nemlendirici gece kremi gündüz kremi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.