Göz Çevresi Temizliği ve Bakımı

Göz Çevresi Temizliği ve Bakımı

07 Şubat 2019

914 kez görüntülendi

 Yüzümüzün en hassas noktası olan göz çevremize ekstra bakım göstermemiz gerekir. Göz çevremiz diğer bölgelere nazaran 10 kat daha ince deriye sahiptir. Günümüz şartlarında hava kirliliği, stres, yorgunluk gibi etkenlerden etkilenen göz çevremiz hassas olması nedeniyle diğer bölgelere göre 10 kat daha çok etkilenir. Güneş ışınlarının cildimize zarar vermesinin daha da artmasıyla özellikle göz altı ve çevresin de koyulaşmalar başlar.

Ne tür kremler kullanılması gerekir?
Göz çevremize sürdüğümüz kremlerin içeriklerini kontrol edip alerjik etkilerini araştırmamız gerekir. Göz bakımı yapacağız derken alerjik reaksiyona uğramasını engel olmak koyu halkaların artmasına ve şişliklerin oluşmasına neden olur. Özellikle tahriş etmeyen nemlendiriciler seçerek göz çevremiz için hassas bakımın önemli olduğunu unutmamalıyız. Yüz kremlerinin işlevleri farklı olduğu için göz çevresine sürülmemesi gerekir.  Marka ve fiyatlarına göre göz kremi seçmek doğru bir yaklaşım değildir. Örneğin bazı nemlendirici kremlerinin içerikleri yağlanmaları önlemek için üretildiği için alkol içeriği fazla olacaktır. Alkol yakıcı etki göstereceği için cildinize iyi geldiği gibi göz çevreniz iyi gelmeyecektir. Göz altı krem tavsiyem, antioksidan özellikli kremler olabilir. Benim kullandığım kreme ise bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.buseningunlugu.com/blog/Yves-Rocher-ile-Cilt-Bakim-Gunleri/26

Doğal yöntemlerle göz bakımı yapmak mümkün müdür?
Kimyasal ürünlerin yanında doğal yöntemleri yanında evde kendi göz bakımınızı yapabilirsiniz. Örneğin çay demlik poşetlerini gözlerinize sürerek rahatlamış bir etki hissedersiniz. Şişliklerin görünümünü hafifleterek size ferah bir bakış sağlar. Poşet çaylarınızı çöpe atamayacaksınız.

Kırışıklıklar ve kaz ayakları için Kayısı yağı
Göz altı morlukları için Buğday yağı

Bu yağı yatmadan önce göz çevrenize sürerek yüzük parmaklarınızla minik dokunuşlarla yağı göz altlarınıza yedirebilirsiniz. Birer ikişer damla yeterli olacaktır. 1 hafta düzenli kullanarak sonuç aldığınıza sizde şahit olacaksınız.
Sabah uyandığınız da gözaltlarınız şiş ise buz parçacıkları imdadınızı koşacaktır. Kan dolaşımınızı artıran buz parçaları göz altlarınızın kısa sürede şişliğinin inmesine yardımcı olacaktır.

Gözümüze uyguladığımız birçok kozmetik ürünü uzun süre dayanmayı vadediyor anca iş temizlemeye geldiği zaman temizleyiciler görevlerini yerine getirirken uzun vadede olumsuz etkilerini görmekteyiz. Yüzünüzü yıkadığınızda havlu kullanırken dikkat etmeli göz çevremizi havlu ile silerken yavaş adımlar uygulamalı. Pamukla silerken ise fazla baskı uygulamamalıyız. Kullandığım ürünler ve temizleyiciler ile ilgili yazımı daha önceki yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.buseningunlugu.com/Blog/Goz-Makyaji-ve-Temizligi-16

Kısacası göz sağlığınız için, uygun krem kullanımı, doğal yöntemler, dinlenme (uyku), göz çevresinin temizlik ve beslenme önemli olan kısımlardır.

göz bakımı göz sağlığı buğday yağı kayısı yağı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.