Kalori Hesaplama

Kalori Hesaplama

01 Mart 2019

487 kez görüntülendi

Sağlıklı kalmak, fit görünmek, her şeyden yemek ve istediğini özgürce giyebilmek her kadının arzuladığı konulardır. Özellikle kadınlar kilo aldıklarında kendilerini mutsuz hissederler, zamanla istedikleri kıyafetleri giyemezler ve psikolojik olarak sorun yaşamaya başlarlar. Bu durumu düzeltmek için sağlıksız beslenerek hızlı kilo vermek için sağlıksız diyetlere başvururlar. Bu diyetlerle hızlı kilo verilebilir belki ama zamanla daha fazla kilo olarak geri döner. Kilo vermek uğruna sağlıklarından olurlar ve yeterli beslenemeyen vücut tepki olarak hastalıkları birbirinde getirir. 

Peki bunu nasıl yapabiliriz nasıl daha sağlıklı formda kalabiliriz.

Kalori hesaplamak, ne yediğimizi bilmek bu noktada çok önemlidir. Günlük olarak bir insan ne kadar kalori almasını gerektiğini bildiği zaman her şeyden ölçülü bir şekilde yemeğe başlıyor. Ancak günlük alınması gereken kalori miktarı yaş, kilo ve cinsiyete göre farklılıklar gösterebilir. Vücut yapısına göre ne kadar hareketli olduğu da kalori hesaplarken önemli bir etkendir.


İnsana en başta yediklerini hesaplamak zor gibi gelse de zamanla sık tükettiğimiz besinlerin ne kadar kalori olduğuna alışıyor. Hesaplama yapmanıza yardımcı programlar kullanarak daha kolay yediklerinizin kaydını tutabilirsiniz. Ben Fit365 programını kullanıyorum. İlk giriş ekranında program şu an kaç kilo olduğunuzu ve ulaşmak istediğiniz kiloya varmak için günlük ne kadar kalori almanız gerektiğini size gösteriyor. Öğünlerinizi seçerek, her öğünde yemiş olduğunuz besinleri sisteme girerek toplam kalorinizi görmüş oluyorsunuz. Günlük yediğimiz besinlerin çoğunu bu programda bulabilirsiniz. Bilgisine ulaşamadığınız besinler için internetten kalorilerine bakarak girişini yapıyorum.

Programın en güzel yanlarından biri gram olarak bilemediğiniz yiyecekler için kaşık ve tane hesabına göre girişini yapabiliyorsunuz. Ama ben evde olduğum zamanlarda hassas mutfak terazisi kullanıyorum. Özellikle et ve tavuk yemeklerin de yediğiniz doğru oranı sisteme girmeniz için yardımcı olacaktır.

Ben programı ideal kiloma, programın önerdiği zamanda vararak 3 kilo verdikten sonra dengeli beslenmek için kullanmaya başladım. Günlük almam gereken protein, karbonhidrat ve yağ oranlarımı ayarlayarak kilo almadan, vermeden ideal bir şekilde kilomu koruyorum. Öğlen yediğim besinlere göre akşam eve gittiğimde protein az almış isem hemen bir ton balığı yiyerek dengeli beslenmeye özen gösteriyorum. Her şey den az yiyerek kalori oranımı aşmadan beslenmiş oluyorum. Akşam 7'den sonra yemek yememeğe özen göstererek akşam atıştırmamı protein ya da karbonhidrat oranımı tutturmak için eksik olan besinim ile dolduruyorum. Protein ağırlıklı beslenmek enerji alımımız açısından önemli olsa da karbonhidrat ve yağ almamız da gerekmektedir. Gün içinde vücudumuzun ihtiyaçları için oranı tutturmamız için önemli. Aşağıdaki resim programdan bir çıktı. Bu çıktıda Önerilen ve tüketilen besinlerinizin bilgilerine ulaşabilirsiniz.


Bu program şu an IOS işletim sisteminde mevcut bu linkten ulaşarak indirebilirsiniz https://itunes.apple.com/tr/app/fit365/id1100390391. Android için bu uygulama mevcut değil. Benzer uygulamaları play store dan araştırabilirsiniz.

Bu programa gün içinde yemiş olduklarınızı girerek kilo vermenin yanında dengeli beslenmek için de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda egzersiz bilgileriniz girerek ne kadar kalori yaktığınızı öğrenebilirsiniz.  Ve son olarak günlük ihtiyacınız olan su miktarını sisteme girerek ne kadar su içtiğinizi takip edebilirsiniz. Ofiste su tüketimi hakkında daha önceki yazımdan ulaşabilirsiniz.  http://www.buseningunlugu.com/blog/Ofiste-Su/3 
 
Günlük kalorinizi hesaplayarak hem ideal kilonuzda kalarak hem de vermek istediğiniz kiloyu sağlıklı bir şekilde vermiş olursunuz.

Sağlıklı Günler :)

sağlık kalori hesaplama fit365 ofiste su

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.