Karın Huzurunu Leuven'de Yaşamak

Karın Huzurunu Leuven'de Yaşamak

01 Mart 2019

766 kez görüntülendi

Herkese Merhabalar, Soğuk kış aylarında İzmir'de kara özlemimizi birazda olsa dindirdiğimiz zamanlarda bol karlı bir resimler paylaşmak istiyorum sizlerle. Hani hiç basılmamış karların üzerine insan kendini sırt üstü bırakıverir ya o zaman kendini rahatlamış, her şeyden uzaklaşmış hisseder ya işte bazen karın en güzel ve saf halidir. Karın içinde oynamak, kardan adam yapmak ve kartopu oynamak tüm stresimizi azaltır.


Karın huzurumuza bir faydası olduğunu biliyor musunuz?
Karın beyazlığı ruhumuza arınmışlık ve sakinlik verir. Kar bembeyaz görüntüsüyle hem insana huzur veriyor hem de soğuk olmasına rağmen insanın içini ısıtan bir manzarayla karşı karşıya kalıyorsun. Uzmanlar beyaz rengin rahatlatıcı özelliğinin olduğunu söylemektedirler. Her ne kadar karlı havalarda yaşan şartlarımız olumsuz olarak etkilense de karın dinginliği ile insan gevşeyebiliyor. Karın yağdığı zamanları  avantaja çevirerek ailemizle güzel vakit geçirebilirsiniz. Karın görselliği tüm ihtişamıyla bizlere bir görsel şölen yaşatıyor.

Erasmus değişim programı ile okuduğum okulun olduğu Belçika'nın Leuven Kentinde eski tarihi binaların yanında gezmesini en sevdiğim yerlerden biri de Kruidtuin'di. Leuven'nin biraz dış kısmında kalan bu botanik bahçeleri karlı bir günde daha da güzel manzaraya dönüştü. Kar yağmadan önce  yem yeşil olan bu bahçe karın yağmasıyla birlikte beyaz mantasonu giydi.


Ne güzel söylemiş Mevlana "Kar taneIeri ne güzeI anIatıyor birbirine zarar vermeden de yoI aImanın mümkün oIduğunu". GüzeIdir bembeyaz, kar beyaz her şeyden arınmış gibi. 

Öğrenim gördüğüm Belçika'nın en eski üniversitesi Katholieke Üniversitesi Leuven’de bulunduğu için en eski Botanik bahçeleri de burada bulunmaktadır. Katholieke Üniversitesi hakkında yazmış olduğum yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz. http://buseningunlugu.com/blog/Katholieke-Universiteit-Leuven/16  Bu botanik bahçeleri 1700'lü yıllarda üniversite tarafından Tıp öğrencileri için tıbbi amaçla kurulmuş. 1700'lü yılların sonuna doğru dünyanın her tarafından getirilen bitkilerle iyice büyümüş. Zamanla sadece tıbbi olarak kullanılmaktan çıkıp süs bitkileri ve dekor amaçlı bitkilerle bitki çeşitliliği arttırılmış. Bugün, yaklaşık 2.2 hektarlık bir alanda geniş bir koleksiyon var. Su ve tatlı su bitkilerinin yanında tropik bitkilere de ev sahipliği yapmaktadır. 


Ağaçların koynunda insanın ruhu gençleşiyor, beden de mecburen ruha ayak uydurmaya başlıyor,  o da gençleşip güzelleşiyor. Yeşil ormanla mavi gökyüzü, mucizeler yaratan iki ünlü tarih öncesi doktordur.

Dışarıda ve içeride sera şekilde yapılmış devasa büyüklükteki bina içerisinde envaiçeşit bitki ve ağaç çeşitleri bulunmaktadır. Özenli bir şekilde her bitkiye ayrı bakım yapılmaktaymış. İçeri de yaz bitkileri için ayrı ısıtma sistemleri var ve bu alan çok soğuk havalarda bile sıcak tutularak bitkilerin soğuktan etkilenmesi önlenmektedir. Dış bahçedeki çiçekleri karlarla kaplandığı için çok göremedik, seralarda ki bitkilerin güzellikleri bile insanı şaşırtıyor.


Kar suyu, toprağın içinde bulunan demir, potasyum, kalsiyum gibi minarelerin çözülmesine yardımcı olur ve otların, bitkilerin beslenmesi görevini üstlenir. Kış ayında sürekli kar olan bu botanik bahçesindeki bitkilerin kar suyu ile daha da gelişip beslenmesiyle doğru orantılı olabilir. Karın içinde bulunan amonyak toprağa karışarak, toprağın azot ihtiyacını gidererek toprağın güçlenmesine yardımcı olur. Bitkilerin üzerini bir örtü gibi saran kar soğuktan korunup soylarının tükenmemesine yardımcı olur. 

Hem havayı hem karayı temizleme özelliği olan Kar, bir nevi yeryüzündeki mikropları öldürerek, temiz bir havada nefes almamızı sağlar. Birçok mikrop karın yağmasıyla yok olur. Tatlı su kaynaklarını dolduran Kar nehirlerinde akmasını sağlayarak su kaynaklarının rezervlerini besler.


Yeşilin huzur verici atmosferinin yanına birde beyazın rahatlatıcı etkisi eklenince ortaya çıkan manzara karşısında insan kendini tüm stresini atmış hissediyor. Şehri gezerken kalabalık arasından uzaklaşarak biraz kafa dinlemek, yeşilde huzur bulmak isterseniz mutlaka uğramanız gereken bir duraktır. Bizde bu karlı Havayı fırsat bildik ve yeşil ve Beyazın mükemmel görüntüsünü yaşamak için kendimizi Botanik Bahçesinde bulduk. 

Bembeyaz yağan yar, Geçmişte ne kadar kötü anı varsa hepsini örter. Bize yeni bir geIecek yaratma imkanı sağIar. Hayat yoIunuz kar gibi bembeyaz oIsun.

erasmus avrupa belçika leuven botanik bahçesi katholieke üniversitesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.