Katholieke Universiteit Leuven

Katholieke Universiteit Leuven

03 Mart 2019

1241 kez görüntülendi

Yaşar Üniversitesinde okurken Erasmus değişim programıyla Belçika'nın Leuven şehrinde bulunan Avrupa'nın en eski üniversitelerinden Katholieke Üniversitesi'nde öğrenim gördüm. Bu üniversite Papa Martin V tarafından 1425 yılında kurulmuş. Üniversite Belçika'nın Hollandaca konuşan kuzey kesiminde yer almaktadır. Protestan ülkelerden gelen Katholik aydınlar için önemli bir eğitim merkezidir. Birçok ünlü bilim adamı bu üniversitede eğitim görmüştür. 2015- 2016 akademik yılında Times Higher Eudcation dergisisnin Dünya üniversiteleri sıralamasında 35. sıraya yerleşmiştir.

Üniversitede on dört fakülte, elli bölüm ve yaklaşık 240 alt bölüm bulunmaktadır. Dahası, kütüphanelerinde 4,3 milyon ciltki yayın, 14,500 dergi ve 7492 tam metin elektronik dergi bulunmaktadır. (infolla)


Belçika'nın en iyi üniversitesi, tarihi binaların ve dine verdiği önemin yanında ileri teknolojiye sahiptir. Üniversitenin Leuven şehrinde olmasından dolayı genç nüfus fazla olan bir öğrenci şehridir. Erasmus ile gidilebilecek en iyi 10 üniversite arasındadır. Flamen bölgesinde bulunan bu üniversite her yıl yaklaşık olarak 600 Erasmus öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin eğitim dili İngilizcedir. Leuven belçikanın diğer şehirlerine oranla ingilizce bilen oranı çok yüksek olduğu için hiç zorluk çekmedik. Şehirde Botanik bahçelerinin (Kruidtuin) tıp öğrencileri için kurulmasından dolayı eczacılık fakültesi çok gelişmiştir.  

Okulda çok farklı öğrenci gruplarının kurmuş olduğu kulüpler ve dernekler mevcut. Her köşede öğrenci grubu toplantılıları ve organizasyonları görmeniz mümkün. Bu dernekler Leuvense Overkoepelende KringOrganisatie (LOKO) adı altında toplanmaktadır. Her fakültenin kendine ait barında öğrenci grupları eğlenir.

Şehrin her yerinde üniversiteye ait binalara ulaşım çok sık kalkan ring buslar ile sağlanmaktadır. Kış aylarında zor da olsa bisiklet ile üniversite ulaşımımızı sağladık. Bisikletleri dönemlik kiralama imkânı var. Şehrin en uzak noktasına bile bisiklet ile 15 dakikada varmanız mümkün. Üniversiteyi gezerken özellikle kendinizi Harry Porter filmlerinde Hogwarts'ta hissedebilirsiniz. Öğrenci şehri Leuven'de öğrenciler ve yaşayan halk bizi çok sıcak karşılayarak ev sahipliği yaptı. Okul Brüksel’e trenle yarım saat uzaklıktadır. Birçok öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite eğitim bakımından bizden tam not aldı.


Genç nüfusun fazla olmasından dolayı yemek çeşitliliği fazladır. Yurtların içinde ve çevresinde birçok yemek yeri mevcut. Uygun fiyata okulun içindeki yemekhaneden yemek yenmektedir. Zaten her köşe başında Türk dönercilerini görmeniz mümkün. Hiç yabancılık çekmezsiniz. Etrafınıza baktığınızda 5 kişiden 4 nün genç olmasından dolayı sadece gençlerin yaşadığı hissiyatına kapılabilirsiniz.   

Okuduğum dönem boyunca kendimi, dilimi ve az da olsa flamence sözcüklerle kendimi geliştirdiğim bir okul. Kesinlikle tekrar gitme şansım olsa yine Katholieke Üniversitesi'nde okumak isterdim. Mezun olduğum Yaşar Üniversitesiyle kuvvetli ilişkileri sayesinde güzel bir Erasmus tecrübesi oldu bizim için.

Erasmus değişim programıyla öğrenim gören öğrencileri yayınladıkları web sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.  http://internatgt.khleuven.be/index.php/Our_incoming_students

erasmus avrupa belçika leuven botanik bahçesi katholieke üniversitesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.