Kedi Aknesi Sorunsalı

Kedi Aknesi Sorunsalı

22 Haziran 2020

3079 kez görüntülendi

Merhaba sevgili kedi sever dostlarım. Bugün, özellikle sokak kedilerinde veya sokaktan sahiplenilen kedilerin cilt sorunundan bahsedeceğim. Kedi aknesinin bir diğer adı siyah nokta problemidir. Kedide akne mi olur? demeyin. Bende kedimde bu sorun olana kadar daha önce hiç duymamıştım. Gelin bu soruna yakından bakalım.

Kedilerin özellikle çene altında siyah noktalar oluşmaktadır. Çene altındaki kıl köklerinde, yağ ve kir birikmesi sonucunda oluşuyormuş. Zamanla kedi aknesi, kaşıntıya sebebiyet verebiliyor, biz ilk olarak sürekli kaşımasından fark ettik. Kediniz sürekli çenesinin altını kaşıyorsa dikkat etmenizde fayda var. Kaşıdıkça orada zamanla açık bir yara oluşabiliyor ve o bölgede tüy dökülmeleri oluyor.

Ben bir veteriner değilim, burada sadece kendi deneyim ve tecrübelerimi yazıyorum. Özellikle sokak hayvanlarına yardım eden insanların bu yazıdaki yöntemleri uygulamalarını öneriyorum. İleri seviyede bir kedi aknesi ile karşı karşı iseniz mutlaka veteriner hekime götürmeniz gerekir. Benim önerdiğim yöntemler sadece sorunu azaltabilir ya da erken fark edilirse yeterli olur. İleri seviye bir akne probleminde bu yöntemler yeterli gelmeyecektir. Akne problemini evde kendi yöntemlerimizle çözenlerde var. Bizim akne sorunumuz çok ilerlediği için midir bilmiyorum evde bahsedeceğim basit yöntemler ile geçiremedik.

Kedi aknesinin oluşma sebebinin kesin bir nedeni yokmuş ancak düşük bağışıklık sistemin, stres, yıkanmayan mama kapları, plastik mama kapları, yanlış mama, hormonlar, alerjiler ve dermatit gibi diğer cilt hastalıkların kedi aknesini tetiklediğine inanılıyor. Sokak hayvanları yeteri kadar beslenemediği için bağışıklık sistemleri ne yazık ki çok düşük olması oluyor. İşte bu yüzden bu yazımdaki yöntemleri sokaktaki can dostlarımız için uygulayabiliriz. Ayrıca sokak hayvanlarının bağışıklık sistemini arttırmaya yardımcı olan düşük bütçeli ilaç için linki buraya bırakıyorum. https://www.buseningunlugu.com/Blog/Kedi-ve-Kopekler-icin-Imuneks-102


İlk olarak yeşil çay poşeti ile kedinizin akneli bölgesini temizleyiniz. Süreceğiniz ne krem olursa olsun o bölgeyi mutlaka öncesinde temizlemenizi öneririm. Yeşil çayın antiseptik özelliği ile o bölgenin mikroplardan arınmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ılık su ile ıslatılmış pamuk yardımıyla bastırmadan, o bölgeyi temizleyebilirsiniz. Ancak sadece su kullanmak bu seviyede bir soruna yeterli gelmeyebilir. Bölgenin temizlenmiş olması antiseptik maddenin emilimi daha kolay olmasını sağlar.Eğer yeşil çay yok ise sabah kahvaltıda kullandığınız çay posasını ya da çay demliklerini kullanabilirsiniz. Daha sonrasında batikon ile o bölgeye tampon yapın.

Ek olarak evinizde klorheksidin içeren bir ağız gargarası var ise bu o bölgenin temizlenmesi için iyi bir ilaç olacaktır. Kloroben  ya da Klorhex klorheksidin içeren iki gargara. Klorheksidinli bir ürün ve batikon yok ise o zaman elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bu sorunu yaşayan birçok kedi sahibi, kedi aknesinden sirke yardımıyla kurtulmuş. Siz bunu 3. seçenek olarak düşünmeyin. Ben, o zaman elma sirkesini bilmediğim için kloroben kullanmıştım. Bir pamuk yardımıyla elma sirkesi kullanabilirsiniz ancak elma sirkesini su ile seyrelterek kullanmanızı öneririm. Sirkenin asidik özelliği direk uygulandığında tahrişe sebep olabilir.

Ben bu yöntemler, denedim ve o bölgeyi sürekli temiz tutmaya çalıştım. Kedim, akneli bölgeyi kaşımaya devam ettikçe tüy dökülmeye başladı. Daha fazla ilerlemesinden korktuğum için veterinere götürdüm. 1-2 hafta orada kaldı. Uzun süre geçmesini bekledik. Hem antibiyotik tedavisi gördü hem de o bölgeye sürekli pansuman uygulaması yaptılar.

Bu konuda lütfen farklı uygulamalarınız var ise yorumlardan benimle paylaşın.

akne kedi imuneks siyah nokta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.