Kedi Aknesi Sorunsalı

Kedi Aknesi Sorunsalı

22 Haziran 2020

371 kez görüntülendi

Merhaba sevgili kedi sever dostlarım. Bugün sizlere bir özellikle sokak kedilerinde veya sokaktan sahiplenilen kedilerin cilt sorunundan bahsedeceğim. Kedi aknesinin bir diğer adı siyah nokta problemidir. Kedide akne mi olur? demeyin. Bende kedimde rastlamadan önce hiç duymamıştım. Özellikle çene altında siyah noktalar oluşmaktadır. Çene altındaki kıl köklerinde yağ ve kir birikmesi sonucunda oluştuğunu araştırmalar sonucunda öğrendim. Bu yazımda sizlere ayrıntılarıyla kedi aknesinden ve tedavisinden bahsedeceğim. 

Kedi aknesi, kaşıntıya sebebiyet verebilir. Biz ilk olarak sürekli çene altını sürekli kaşımasından fark ettik. Sizin de kediniz sürekli çenesinin altını kaşıyorsa dikkat etmenizde fayda var. Kaşıdıkça orada açık bir yara oluşabiliyor ve zamanla o bölgede tüy dökülmeleri olacaktır.

Akne problemini evde kendi yöntemlerimizle çözenlerde var. Bizim akne sorunumuz çok ilerlediği için midir bilmiyorum evde bahsedeceğim basit yöntemler ile geçiremedik. Evet bu yöntemler sorunu azaltıyor. Daha ilk evrelerde bu yöntemleri uygulamanız sorunun azalmasını yardımcı olacaktır elbette ki.  

Ben bir veteriner değilim, burada sadece kendi deneyim ve tecrübelerimi yazıyorum. Özellikle sokak hayvanlarına yardım eden insanların bu yazıdaki yöntemleri uygulamalarını öneriyorum. Dediğim gibi ileri seviyede bir kedi aknesi ile karşı karşı iseniz mutlaka veteriner hekime götürmeniz gerekiyor. Benim azalttığını söylediklerim yöntemler yeterli gelmeyecektir.

Kedi aknesinin oluşma sebebinin kesin bir nedeni yokmuş ancak düşük bağışıklık sistemin, stres, yıkanmayan mama kapları, plastik mama kapları, yanlış mama, hormonlar, alerjiler ve Dermatit gibi diğer cilt hastalıkların kedi aknesini tetiklediğine inanılıyor. Sokak hayvanları yeteri kadar beslenemediği için bağışıklık sistemleri ne yazık ki çok düşük olması oluyor. İşte bu yüzden bu yazımdaki yöntemleri sokaktaki can dostlarımız için uygulayabiliriz.


İlk olarak yeşil çay poşeti ile kedinizin akneli bölgesini temizleyebilirsiniz. Yeşil çayın antiseptik özelliği ile o bölgenin mikroplardan arınmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda Ilık su ile ıslatılmış pamuk yardımıyla bastırmadan, o bölgeyi temizleyebilirsiniz. Daha sonra batikon ile o bölgeye tampon yapabilirsiniz. Bölgenin temizlenmiş olması antiseptik maddenin emilimi daha kolay olmasını sağlar.


Evinizde klorheksidin içeren bir ağız gargarası var ise bu o bölgenin temizlenmesi için iyi bir ilaç olacaktır. Kloroben  ya da Klorhex klorheksidin içeren iki gargara.

Klorheksidinli bir şey yok, batikon da yok o zaman elma sirkesini öneriyorum. diyorum. Birçok kedi sahibi, kedi aknesinden sirke yardımıyla kurtulmuş. Siz bunu 3. seçenek olarak düşünmeyin. Ben, o zaman elma sirkesini bilmediğim için kloroben kullanmıştım. Şimdi olsa, ilaçla değil daha doğal bir yolla çözmeyi denerdim. Sizin elinizde doğal elma sirkesi varsa öncelikle onu kullanmanızı öneririm. Yine, aynı şekilde pamuk yardımıyla elma sirkesi kullanabilirsiniz ancak elma sirkesini su ile seyrelterek kullanın. 


Ben bu yöntemi denedim ve o bölgeyi daha temiz tutmaya çalıştım ancak kedim o bölgeyi daha çok kaşımaya devam ettikçe tüy dökülmeleri oluştu. Daha fazla ilerlemesinden korktuğum için veterinere götürdüm. 1-2 hafta orada kaldı. Hem antibiyotik tedavisi gördü hem de o bölgeye sürekli pansuman uygulaması yaptılar.

Bu konuda lütfen farklı uygulamalarınız var ise yorumlardan benimle paylaşın.
 

akne kedi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.