Lavanta ile Stres Yönetimi

Lavanta ile Stres Yönetimi

03 Mart 2019

221 kez görüntülendi

Gün içinde yoğun iş temposunda koştururken kendinizi zaman zaman yorgun ve sinirli mi hissediyorsunuz?  Bir tutam lavanta koklamanın stresinizi kontrol altına alacağını biliyor muydunuz? İçinize beş dakika çekeceğiniz lavanta kokusu erken yaşanma da rol oynayan “kortisol” salgılanmasını azaltarak sakin kalmanızı sağlar. Lavanta ile genç ve dinamik kalmak sizin elinizde!

Lavantanın muhteşem 10 yararını kısaca aşağıdaki gibi özetlemek gerekirse;

  1.  Sakinleştirici Etkisi: Ruhu sakinleştirir ve dinginlik katar. Rahatlatıcı özelliğini bilmeyen yoktur. Kokusu vücuda ferahlık verir.
  2.  Kabızlığa ve gaz problemine iyi gelir.
  3.  Dezenfekten Özelliği: Dezenfekte malzemesi olarak fayda sağlar. Uzun zamanlardan beri antiseptik özelliğiyle dezenfektan olarak kullanılır.
  4.  Antioksidan Özelliği: Toksinleri temizlemede yardımcı olur. A ve C vitamini açısından zengin bir yapısı olduğu bilinen lavanta aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Vücuttaki toksinlerden kurtulmak isteyenler hem lavanta bitkisi hem de lavanta yağı birlikte kullanılabilir.
  5.  Cildi Sağlığı: Cildin temiz kalmasına yardımcı olarak, cilt sorunların da büyük rol oynar. Lavanta cildi temizlenme ve sıkılaştırma konusunda çok etkili bir fayda gösterir. Özellikle dezenfekten özelliği ile sivilcelerin iyileştirilmesi ve oluşan sivilce izlerinin giderilmesinde lavanta yağı büyük rol oynar. Egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılan lavanta, temiz kalan cilt kırışıklıklarını geciktirmek için de kullanılabilir. Günümüzde cilt bakım malzemelerinin çoğunda lavanta ve lavanta yağı kullanılır.
  6.  Saç Sağlığı: Dökülmelerini engeller ve saçı güçlendirir. Saç dökülmelerini azaltmak, saç derisini güçlendirmek isteyenler saç problemi çekenler, saçlara parlaklık vermek için de lavantadan faydalanabilirler.
  7.  Uykusuzluk Problemi: Uyku problemini giderir. Birçok araştırma rahat uyku uyumanın lavanta dan geçtiğini ve uykusuzluğa iyi geldiğini gösteriyor.  Geceleri yatmadan önce 1 bardak suyun içine koyacağınız lavantanın kokusunu tüm odaya yaymak bütün gece sizi rahatlatacaktır.
  8.  Baş ağrısı ve migren: Şakaklar lavanta ile ovulduğu zaman baş ağrısına iyi gelmektedir.
  9.  Sindirim sistemini rahatlatır. Sindirim sistemini rahatlatmak, kabızlık ve gaz problemini sonlandırmak için lavanta çok iyi gelir. Bağırsak bozuklukları için de bol miktarda lavanta çayı tüketimi önerilir.
  10.  Kanamaları durdurmak için kullanılabilir.
Aynı zamanda lavanta çayı, bağırsaklardaki zararlı bakterilerin temizlenmesine neden olur. Böylece sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olarak kabızlık sorununu ortadan kalkmasına yardımcı olur. Şişkinliği azalttığı söylenir.
Size tavsiyem; elinizin altında bu mor çiçeklerin yağını ya da kolonyasını bulundurmanız. Stresinizi ortadan kaldıracak lavanta, genç kalmanızı da sağlayacaktır

sağlık diyet cilt bakımı saç bakım lavanta stres

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.