Mucize Bir Besin Kaynağı: Yeşil Yumurta

Mucize Bir Besin Kaynağı: Yeşil Yumurta

08 Nisan 2019

290 kez görüntülendi

Alışılmışın dışında bir yumurtadan bahsedeceğim sizlere. Adını şu an kimsenin bilmediği duyunca boyalıdır o diye yorumlar yapılan mucizevi bir yumurta: Yeşil yumurta. Son zamanlarda mavi yumurtanın kabuğu farklı olan diğer yumurtalara oranla besin değerlerinin daha yüksek olduğundan bahsediliyor. Peki bu bilgiler doğru mu? Mavi, beyaz, kahverengi... Kabuktaki renk değişimi nasıl oluyor? İşte bu soruların cevaplarını hep birlikte görelim.

Yumurtanın yeşil kabuğu nereden geliyor?
Tavukta bulunan bir gen kabuğun rengini belirliyor. Bu belirgin gen sayesinde renkli pigment birikerek rengin tonunun belirlenmesine neden oluyor.

Kabuk rengi farklı olan yumurtaların özellikleri de farklı mı?
Uzmanların belirttiğine göre, farklı renkli yumurtaların kabuk renginden başka tüm özellikleri aynıdır. Dolayısıyla beslenme değeri de hepsinde aynıdır. Hiç birisi bir diğerinden daha üstün ya da daha az yararlı değil.


Peki ya faydaları?
Mavi yeşil kabuklu yumurtalarda kolesterol yok denecek kadar azdır. Ortalama yumurta boyundan biraz daha küçük olan bu mavi ve yeşil renkli yumurtalarda kolesterol yok denecek kadar azdır.  Bu ırka ait tavukların yumurtalarına “sağlıklı yumurta” olarak satılmaktadır.
Aynı zamanda yüksek oranda demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve protein içerir.

Yüksek oranda demir içermesinden dolayı kansızlığa iyi gelmektedir. Kalsiyum içeriğin yüksek olmasından dolayı da kemik ve dişlerin yapısını korumaya yardımcı olduğu söylenmektedir. Kalp dostudur, kalp hastalıklarından korunmaya yardım eder. Aslında standart yumurta ile aynı özelliklere sahip olan mavi ve yeşil kabuklu yumurtaların içerikleri daha  yüksek orandadır.

Ben özellikle hafta sonları 3-4 taneden oluşan bir omlet yaparak tüketmeyi seviyorum. Ağır gelebilir düşüncesi ile  1 yumurtayı ya haşlayarak ya da omletimin içine bir tane kırarak tüketiyorum. Bu yumurtalar çokça diyet ve spor yapanlar tarafından yüksek protein kaynağı olarak tüketilmektedir.

yumurta kolesterol

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.