Ofiste Göz Bakımı

Ofiste Göz Bakımı

02 Mart 2019

779 kez görüntülendi

Bir Bilgisayar Mühendisi olarak birçok meslek gibi bizde tüm gün dijital bir ekrana bakarak geçiriyoruz. Peki göz sağlığımıza ne kadar önem veriyoruz? Korumak için neler yapıyoruz? Bu yazımda göz sağlığı ile alakalı bir kaç basit ama bir o kadar da önemli noktalara değineceğim. Bir insan günde ortalama olarak her beş saniyede bir gözünü kırpmaktadır. Toplamda bir günde 11,000 defa göz kırpmış oluyoruz. Göz kırpmak, gözlerimizin nemli kalmasına yardımcı olmakla birlikte daha sağlıklı olmasına da yardımcı olmaktadır. Gün içinde bilinçli olarak göz kırpmak gözümüzü nemli olarak tutmamıza yardımcı olacaktır.

Göz muayeneleriniz aksatmamak yapmamız gereken en temel yöntem olmakla birlikte gözyaşı fonksiyonlarımızı da ölçtürmemiz gerekmektedir. Ne yazık ki yoğun iş tempomuzda ihmal ettiğimiz konu olarak ilerlediği dönemlerde göz sağlığımızı ciddi bir şekilde tehdit etmektedir.

Ofiste Gün içinde basit ama kolay bir kaç yöntemle gözlerimizi koruyabiliriz.

Her 20 dakikada bir 20 saniye ekrana bakmaya ara vererek gözlerimizi dinlendirebiliriz. Bir başka yöntem ise gün içinde bol su içerek göz kuruluğunu engellemiş olabiliriz. Ofiste su içmenin önemini daha önceki yazımda yazmıştım.

https://www.buseningunlugu.com/Blog/Ofiste-Su-41

İnsan vücudu birbirine geçmiş zincirler gibi kenetleniş durumda ve vücuttaki bir eksiklik birçok durumu tetiklemektedir. Önemli bir başka konuda göz, monitör ve dijital ekranlarla göz mesafemizi korumamızdır. Koltuğumuzu ayarlayarak düz baktığımız zaman monitörün üst kısmını görecek şekilde ekran mesafemizi ayarlamamız gerekmektedir. Ekran parlaklık ayarlarından “text” yada “Internet” seçeneklerini ayarlayarak uzun süreli ekrana bakmamız gerektiği zamanlarda gözümüzü daha az yormuş olacağız. Ayrıca odanın yeterli ışık alması ekranın arkada kalan kısımda ki ışığın yeterli olması da önemli bir konudur. Klimaların sürekli çalışması, odanın yeterli havalandırılması sonucunda göz kuruluğu tetiklenmektedir. Son bir not daha, ofislerde İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yapılması zorunlu olan “Gürültü ve Işık Ölçümleri” yapılarak daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanmış olur. 

Kuruyan gözler; bulanık görme, kızarıklık, göz kapağında ağırlık, az görme gibi sorunlara yol açmaktadır, daha da ilerlediği durumlarda baş ağrısı ve yorgunluğu beraberinde getirmektedir.

sağlık diyet ofiste su

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.