Ofiste İş Kazası

Ofiste İş Kazası

09 Nisan 2019

348 kez görüntülendi

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz iş yerinde gün içinde ufak ölçeklide olsa iş kazaları geçirmemiz mümkün. Birkaç basit yöntemle önce ofisimizdeki daha sonra iş yerimizdeki iş kazalarını önleyebiliriz. Bir Çin atasözü ile konuya başlayabiliriz;

“Duyduğumu unuturum, gördüğümü hatırlarım, yaptığımı anlarım.”

Döner koltuklarımızı kontrol ederek ilk önlemimizi alabiliriz. Ağırlığımız kontrol etmeden aniden arkaya yaslanmamalıyız. Ayakaltımızda sürekli bulunan telefon, bilgisayar kablolarını yere sabitlemek yapmamız gereken bir diğer önemli önlemdir. Bu önlemle takılıp düşme riskimizi ortadan kaldırmış oluruz. Ofisimizde kullandığımız kesici aletleri masa üstlerinde veya ortada bırakmamalıyız. Elimizde özellikle bir şey taşırken koridorlarda ki kapıların açılmasına ve aniden karşıdan birinin çıkabileceği olasılığını göz önünde bulundurarak yürümeliyiz. Tipik iş kazalarından biri de masamızda bulunan gün içinde tüketmiş olduğumuz sıvıların bir anlık ters hareketimizle dökülmesinden kaynaklanmadır. Masada çalıştığımız evrak vb. gibi materyallerin ıslanması bir yana cildimizde ciddi yanıklara yol açmaktadır.

Başıma gelen ufak ama sonucu can yakan bir iş kazasında bahsetmek istiyorum. Ofisteki çalışma arkadaşlarımla, bu iş kazasından sonra ilk yardım konusunda ne kadar bilinçsiz olduğumuz konusunda farkındalık oluştu. Roaccutane kullandığımı daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Her ne kadar kullanmamın üstünden 2 yıl geçmiş olsa da cildimize vermiş olduğu etkilerinden uzun bir süre kurtulmak mümkün olmamaktadır. Cilt kuruluğunun kronik bir hale gelmesi en başlıca etkilerindendir.
Elime basit bir çay dökülmesi ve sonrasında uygulamış olduğumuz yanlış yöntemlerle elim aşağıdaki duruma gelmişti.Cilt kuruluğunun yanında cildimin hassas olması bu sonuçları doğurdu. Yanık tedavisinde özellikle ne yapılmasını bilip, yanılmamak gerekmektedir. Benim yaşadığım “haşlama” vakasında olduğu gibi ilk müdahaleyi 10-20 dakika çeşme suyunun altında tutarak yanma sürecini durdurmak gerekmektedir. Soğutma işleminden sonra topikal krem ya da pomatlar ile kapalı pansuman yapmak yeterli olacaktır. Bu kremler derinin kuruması ve gerilmesini engelleyerek ağrı hissini azaltacaktır. Ayrıca tedavi esnasında Rivanol toz ile yapılan sıvı ile sürekli temizledikten sonra krem ve pomat uygulaması yapmanız büyük önem taşımaktadır. Rivanol toz karışımlı su, enfeksiyona yol açan mikropları öldürerek veya gelişmelerini engelleyerek enfeksiyonun önlenmesi (antisepsi) için kullanılır. Halk arasında sarı su olarak bilinir.1 litre suya karıştırılan toz ile temizledikten sonra krem sürmek yaralarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Yanık ve diğer küçük iş kazalarında ne gibi önlemler almasını gerektiğini bilip, ilk müdahalenin nasıl olacağını bilmemiz bizi iş kazalarına karşı koruyacaktır.

roaccutane hassas cilt ofiste su yanık tedavisi rivanol

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.