Ponza Taşı İle Cilt Bakımı

Ponza Taşı İle Cilt Bakımı

21 Kasım 2019

482 kez görüntülendi

Ponza taşı denince herkesin aklına ilk gelen ayak bakımıdır. Nasır ve ölü derinin atılması amacı için kullanılan ponza taşı, en çok sertleşmiş topukları yumuşatmak için kullanılıyor. Ancak kuru cilde uygulamadan önce nemlendirmenizi öneririm. Tahriş ve deforme olmasına engel olamazsınız.

Sıcak su içerisinde bir süre bekletilen ayaklar yumuşamaya başladıktan sonra ponza taşıyla ovmuş olduğum ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Bu işlem esnasında pul pul dökülen deri katmanlarını görmeniz muhtemel. Ben zaman zaman ponza taşı ile ovduğum topuğuma vazelin sürerek poşet geçiyorum. Sabaha kadar ayağı yumuşatan vazelin evde pedikür imkanı sağlıyor.  Ayrıca duşta bu işlemi pratik bir şekilde yapmanız mümkün.

Gelelim topuk bakımı hariç ponza taşını nerelerde kullanabiliriz konusuna,

  1. Dirsek kararması :  Kadınların ve erkeklerinde en sık yaşadığı cilt sorunlarından biri olan kararmalardır. Cildin yeterince nemlenememesinden kaynaklanan bu durumun asıl nedeni cildin üzerinde biriken sert ve ölmüş deri katmanıdır.
  2. Batıklar : Tüylerin yanlış alınmasıyla sonucunda oluşan batıklar batıklar için de bu taşı kullanabilirsiniz. Kullanımınız sonrasında batık oluşacak bölgedeki gözeneklerin temizlenecektir. Böylece tıkalı gözeneklerin oluşturdukları batıklardan kurtulacaksınız.
  3. Gözenekler : Birçok yazıda yüzündeki gözeneklerin temizlenmesi için kullanıldığını okudum ancak eğer cildiniz hassas ve kuru ise asla bu yöntemi önermiyorum. Cilt için özel üretilmiş tül keseler ile bunu deneyebilirsiniz.
  4. Tüy dökülmesi : Tüylü bölgelerdeki kılları yumuşatmak için bölgeyi ılık su ile yıkadıktan sonra hafifçe kurulanması gerekmektedir. Taşı kıllar dökülünceye kadar dairesel bir hareketler ile hafif hafif bastırarak ovmanız gerekmektedir. Özellikle ince tüylere sahip olan kişilerin bu yöntemi denemesini öneririm.

Ve son olarak ponza taşını kullandıktan sonra mutlaka durulayın. Taşın üzerindeki ölü derileri eski bir dış fırçası yardımıyla taşı ile temizleyebilirsiniz. Ve temizledikten sonra tamamen kuruduğundan emin olmanız gerekmektedir. Taşın ıslak kalması, üzerinde bakteri üremesine zemin hazırlamaktadır.

cilt bakımı duş jeli ponza topuk taşı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.