Roaccutane Dosyası - I

Roaccutane Dosyası - I

02 Şubat 2019

458 kez görüntülendi

Günümüzde yediğimiz fast food ürünlerinin yanında birde GDO'lu ürünler eklenince cildimizde sıkıntılar beraberinde geliyor. Cilt derisindeki kıl köklerinin ve yağ bezelerinin düzgün çalışmamasıyla birlikte akne bizim kullanıldığımız adıyla sivilce üretimi artıyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında daha da çevresel etmenler, hava kirliliği, yüksek nem düzeyleri akneyi harekete geçirir. Yaz aylarında terleme ve güneş etkisi ile yağ salgısının artmasına bağlı oluşabiliyor. 
 
Stres, aknenin nedeni olarak görülse de kişilerin psikolojik olarak stresli olduğu dönemlerde, stres hormonlarının da artışı ile sivilcelerde çoğalma olmaktadır. Sivilceli kişilerin sivilce artımları çoğu zaman karaciğer hastalığından kaynaklandığı söylenir; oysa ki karaciğer veya iç hastalıklarıyla hiçbir ilişkisi yoktur.

Yağlı Ciltlerde en önemli konu sivilce oluşumunu önlemek için cilt temizliğinin iyi yapılmasıdır. Cilt tipine uygun temizleyici ve nemlendiriciler kullanarak sivilce eğiliminin artmaması sağlanabilir. Yağ bazlı temizleyiciler yerine su bazlı temizleyiciler kullanmak gerekir. Cildi her gün yıkamak cilde hassasiyet oluşmasını sağlayarak sivilce eğilimini arttırır. Ph değeri 5.5 ürünler tercih edilmelidir. Günlük bakım olarak günde 2 kere temizleme jelleri yardımıyla ılık su ile yıkamak yeterli olacaktır.
 
Akne tedavisi uzun ve yorucu bir süreçtir. Roaccutane gibi 4-8 ay süren uzun soluklu ilaç tedavilere başlamadan önce mutlaka yan etkileri ve sonuçlarının araştırarak tedaviye başlamasını öneririm. Bu ilaç sivilce oluşumunun engellenmesinin yanında sivilce izleri içinde kullanılmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemleri günümüzde cilt lekeleri için kullanılsa da lazerin etkileri cilde uzun vadede zarar vermektedir. Bende bu ilacı sivilce izleri için kullanmıştım 7 ay kadar. Ancak kullanmasam da olurmuş :) sivilce izleri geçmiş olsa da sonrasında ki etkilerinin çok ağır olduğunu söyleyebilirim.

Bu süreçte bol su içmek kuruyan teninizin içten beslenmesine yardımcı olacak cildinizin daha az gerilmesini sağlayacaktır. İlaç kullanımı sırasında besin takviyesi yaparak vitamin A, vitamin E, vitamin B6, selenyum, krom ve çinkonun yüksek oranda besinlerden alınmasının sivilce oluşumunu engellediği söylenmektedir. Sivilce ile ilgili birçok yanlış bilgi mevcuttur. Çikolata ve yağlı yiyeceklerin etken olduğu düşünülse de bu gıdaların sivilce gelişimini başlattığı veya tetiklediği yönünde yayınlanmış bilimsel bir araştırma mevcut değildir. Yine de sivilceli ve yağlı cilde sahip olan kişilerin, bu yiyecekleri tükettiklerinde sivilce artımı tespit ettiklerinde, o gıdalardan az tüketilmesi uzun vadeli daha faydalı olacaktır.
 
En büyük sorunun karma bir cilde sahiptim şu an kuru hatta çok kuru bir cilde sahibim. Roaccutane sadece yüzü kurutmakla kalmayıp tüm vücudumuzu kurutarak pul pul dökülen bir yapı haline getirmektedir. Özellikle saç derimde ki kuruluk gittikçe egzama seviyesine gelerek etkisi tamamen geçmiş değil. Etkisi hala geçmemekle birlikte şu an kepekli bir saç derisiyle baş etmekteyim. 

Kuru bir cilt, vücut ve saç derisi bırakan Roaccutane’ı kullanmadan önce çok düşünmenizi ve sonrasında bu etkileri göze alarak kullanmaya başlamanızı öneririm. Bir sonraki yazımda etkilerinden daha ayrıntılı olarak bahsediyor olacağım.

roaccutane sivilce kuru cilt akne egzama aknetrent ruaktan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.