Roaccutane Dosyası - II

Roaccutane Dosyası - II

02 Şubat 2019

1416 kez görüntülendi

Daha önceki yazımda sivilceli cilt yapısından ve sonucunda Roaccutane kullanımından bahsetmiştim. Bu yazımda başlıklar altında neler yaşadığımı ve ilacın etkilerini daha geniş ele alıyor olacağım. 

Sivilce neden oluşur?
İçeriğinde toksik madde bulunduran kozmetik ürünlerinin kullanımı sonucunda cildin hormona dengesinin bozulmasını ve daha fazla yağ üretmesine neden olur. Fazla yağ gözeneklerin içine dolarak tıkanmalara sebep olmaktadır. Kimyasallar tarafından kapanan cilt toksinlerin atılmasına engel olur. Bu da akne oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

Herkes Roaccutane kullanabilir mi? 
Bu ilacı her kullanmak için gerçekten cildinizdeki sivilcelerin anormal derece olması ve izlerinizin çok olması gerekmektedir. İlk doktora sivilce şikayeti için doktora gittiğinizde bu ilacı yazmayacaktır. Önce başka ilaçlarla tedaviye başlayacak eğer tedaviye yanıt vermezse cildiniz sonrasında Roaccutane yazmaya başlayacaktır. Doktorunuz ilacı size yazmadan önce Kan değerlerine bakılan bir kan testi isteyecektir. Bu testi başarılı olarak geçtiğiniz zaman her ay ilacı yazmadan doktorunuz sizden bu testi istemeye devam edecektir. İlaca başladıktan sonra ki kan değerlerinizde sınırı geçecek değişimler olursa bu ilacı kullanmanızı kesebilir. Test aşamasından sonra tüm yan etkilerin ve vermiş olduğu zararları kabul edeceğiniz bir belge imzalamanızı isteyecek. Eğer reşitseniz kendiniz imzalayabilir ancak reşit değilseniz bu ilacı kullanmanız için ailenizin birinin imzalaması gerekir.

Kimler bu ilacı kullanamaz ?
Hamilelik riski olanlar ve hamile kalacaklar bu ilacı kuvvetle muhtemel kullanmaları gerekiyor. Hamile kalınması durumudan çocuğun sağlıklı doğma riski çok düşüktür. Aynı zamanda böbrek yetmezliği, diabetli, obez, alkolik lipid ve a vitamini hipervitaminozu görülen hastalar testlerde bu olumsuz çıkacağı için doktorlar tarafından ilaç yazılmamaktadır. Roaccutane doğrudan karaciğere etki yaptığı için karaciğer yetmezliği ve eksikliği olan kişilerin kullanmamaları gerekir.  

Saç, göz, dudak  ve tüylenme etkileri nelerdir ?
İlacı kullanmayı bırakalı 3 yıl olsa da hala etkileri sürmektedir. Yüzümde tüylenme yapmadı ama sarışın olduğum için tüylerim zaten ince ve sarı olduğu için fark edilmeyecek kadar az durumda. Ancak tüylenme kokusunda sıkıntı yaşayanların ciltlerinde ki tüylerin daha da arttığı görülmüştür. 

Gözlerimde ilaç kullandığım zamanlarda bulanık görme oluyordu şu an hala ara ara uzun zaman ekrana baktığımda oluyor göz kuruluğu bana Roaccutane dan hatıra kalan bir diğer etkisi.  Roaccutane ile birlikte yapay göz damlası kullanıyordum hala yanımda taşıdığım bir damla.

Saçlarım ilaç kullanıyorken yağlanmıyordu hala da 2-3 gün yıkamayacak olsam yağlanmaz. Yağ problemi çeken kadınların bu etkisi hoşuna gidebilir. Yüzüm daha öncede dediğim gibi kuruydu ve hala yağlanmıyor buda bana hatıra kalan bir diğer etkisi oldu.  Kuruluk ilerledikçe kepeklenme yapmaktadır. Kepeklenme ilerledikçe egzamaya yol açmaktadır. Cilde ve özellikle hava almayan kısımları seven egzama size merhaba diyecektir.

Dudaklarınız aylar geçtikçe daha da çatlayacak ve nemsiz kaldıkça yarıklar artacaktır. Bu dönemden kalan ve hala kullandığım bir diğer krem ise bepanthol oldu. Hala cilt bakımında severek kullandığım bir krem. Bu kreme bu yazımdan ulaşabilirsiniz. http://www.buseningunlugu.com/blog/Bepanthol-ile-Cilt-Bakimi/17  Ve bepanthol’un dudak kremini hala kullanıyorum. Ve özellikle bu süreçte size yardımcı olacak dudak kremi Blistex’in yeşil ve mavi tüpleridir.

Roaccutane Dosyası - I yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.buseningunlugu.com/Blog/Roaccutane-Dosyasi---I-1

roaccutane sivilce kuru cilt cilt bakımı akne egzama göz bakımı aknetrent göz sağlığı ruaktan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.