Rüya Şehir PARIS

Rüya Şehir PARIS

06 Şubat 2019

1024 kez görüntülendi

Paris âşık olunası hayalleri süsleyen şehir! Resimlerine bakmanın bile insana romantiklik hissettiren Paris'i gidip gördükten sonra hissiyatın ne kadar da yerinde olduğunu anlıyor insan. Şehre ayak basar basmaz buram buram tarih kokan kokusu karşılıyor sizi. Her bir yanı görülesi, her bir yanı ayrı duygular uyandırıyor insanda. 1900’lü yıllara dönüp kabarık kıyafetlerle, büyük şapkalarla insanın o sokaklarda gezesi geliyor. Bir anda gözünün önünde canlanıyor eski hanımefendi ve beylerinin yürüyüşü. Tarihi atmosferi içinde kayboluyor adeta insan.

2011 Ocak ayında Paris'i ziyaret etme şansımız oldu. Soğuk hava tabi ki de bizi gezmekten alıkoyamadı. Paris’te yürüyüşe çıkmak gerçekten yaşanabilecek en büyük zevklerden biridir. Kafe ve dükkanlara girmeden tüm şehri bir iki saat içinde baştan sona geçmek mümkündür. Ama insan kendini butiklerdeki ipek elbiselere bakmaktan ve her biri bir mimari harikası kafelerinde bir kahve içmekten kendini alıkoyamıyor.


Paris'in atmosferi ve mimari yapısının yanında Paris metrosunun tarihçesi beni etkileyen diğer konudur. Dünyanın en eski ve en büyük metrosu olan Paris metrosunun ilk hattı 1900 yıllında inşa edilmiş ve günümüzde hala o hat üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Şu an 16 tane hat bulunan Paris metrosunun hat uzunluğu 214 km'dir. 1900lü yıllarında şartlarını düşününce insan gerçekten Metro inşaatına hayret ediyor. Altyapı sistemi oldukça eski olsa da halen işlevliğini sürdürmektedir. Aşağıdaki resim Paris Metrosunun hatlarının haritası.

Paris Metrosundaki şehir sakinlerinin birçoğunun kitap olması dikkatimizi çekmişti. Metro'da veya sokaklarda gezerken sesli konuşan turistlerden rahatsız olduklarını bakışlarıyla hissettirmelerine tanık olduk. Şehir sakinlerinin geniş çoğunluğu turistlerle ilgilenmekten hoşlanmıyorlardı ama kibarca sorulduğunda her Fransız size yardım ediyor.

Paris, yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahiptir. Fransa’nın başkenti olan Paris tüm yıl boyunca ziyaretçi akınına uğramaktadır. Özellikle simgesi olan Eiffel Kulesi, dünyanın en çok ziyaret edilen yapı olarak kayıtlara geçmiştir. Dünyanın en pahalı 4 şehrinden biridir. En dikkat çeken büyük apartmanların bile bir estetiğe sahip olması. Günümüzde betonarme yapının estetik olarak durmadığını düşünenlere Paris'te apartmanın bile estetik olduğunu göstermektedir.  

Turistler genellikle Tur otobüslerini kullanarak şehri gezmektedir. Araba kiralamak pek iyi bir fikir değil çünkü park yerleri tarihi mekanlara çok uzak. Paris Metrosu tüm şehirde ulaşımı çok kolaylaştırmaktadır. Gideceğiniz mesafe kısa ise kesinlikle yürüyüp her köşesini keşfetmenizi öneririm.


Paris'in her bir köşesinde Eiffel Kulesi tüm ihtişamıyla sizi karşılıyor. Her caddesinde Eiffel'i arkanıza alarak çok güzel fotoğraflar çekilmeniz mümkün. Eiffel Kulesini Parisliler "Demir Leydi" olarak adlandırırlar. Kule İlk başlarda Paris halkı tarafından utanç lekesi olarak tepsi çekse de bugün dünyanın en güzel mimari yapılarından biri olarak anılır.

Paris'i tam anlamıyla gezip tadını çıkarmak isteyenler için Sen Nehri üzerinde bir tur atmak size iyi gelecektir. Sen Nehri üzerinde gezinti yaparken bir kere daha âşık olacaksınız. 

En güzel yapılarından bir diğeri de bence Zafer Takı'ydı (Arc de Triomphe). Şanzalize Caddesinin batı kısmında, 12 caddeye yol veren çok geniş ve büyük bir döner kavşağın ortasında bulunmaktadır. Paris'i ziyarete gelen tüm ziyaretçiler mutlaka bu Takı görür çünkü nerdeyse her yolun sonu Zafer Takı'na çıkar.  Zafer Takı Altında I. Dünya Savaşı'nda ölen Fransız askerler için meçhul asker mezarı (Tombe Du Soldat Inconnu) bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan alev 1923 senesinden beri hiç sönmemektedir. Üst taraftan kuş bakışı bakılınca tam ortada şahane durmaktadır. 

Zafer Takı'na döner kavşaktan sürekli geçen arabalar olduğu için etrafı demirlerle çevirilidir. Charles de Gaulle - Étoile metro durağıyla Zafer Takı'na ulaşılabilir. 

Sizde benim gibi tarihe aşık bir o kadar da gezip görmeyi seviyorsanız Paris tam anlamıyla gezip görülesi bir yer.

erasmus avrupa paris fransa

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.