Saç Boyasını Nasıl Akıttım ?

Saç Boyasını Nasıl Akıttım ?

21 Haziran 2020

7198 kez görüntülendi

Muhtemelen sizde benim gibi sarı saçlarınızın küllü kumrala dönüşmesini beklerken, yeşilimsi saçlar ile karşılaşmışsınızdır. İşte bende yukarıdaki resimde gördüğünüz bebek sarısı olan saçlarımı karantinada kendim boyadım. Saçımın ön kısmındaki platin sarıları yeşile döndü. Yıkayıp kuruttuktan sonra aynaya baktım ve kısa çaplı bir kalp çarpıntısının ardından hüzünlü gözlerle, Google’da başladım araştırmaya. Kuaföre gidebilirsiniz tabi ama sık boyamadan saçlarınız yıpranabilir. Hadi ben bu süreci nasıl yaşadım gelin birlikte bakalım.


İlk olarak saçımı nasıl boyayıp bu hale getirdiğimi anlatacağım sizlere. Dipleri çıkan saçlarımı Vital markasının yoğun küllü platin 9.11’e bir güzel boyadım. Boyanın küllü olduğu yetmezmiş gibi içine birde İgora turuncu azaltıcı 0.22 numaralı boyasından ekledim. Normalde turunculuk kapatmakta başarılı bir ürün ama tabi her şeyi dozuna uygun koymak önemli. Ben hep bir nohut tanesi gibi koyuyordum ama şeytan dürttü ve 3-4 nohut tanesi kadar koydum. Tabi normalde daha saçıma sürer sürmez anladım koyu olacağını çünkü boyanın rengi kapta dahi baya koyuydu. Hatta boyadıktan sonra gidip 9.11 boyasının kabının kontrol ettim, gerçekten 9.11 mi diye. Kutunun üzerinde yazan renk ile içinden çıkan boyanın farklı olduğunu internette okumuştum. Ama bence saçımın yeşilli grili olmasının nedeni yoğun küllü platin boyaya, İgora 0.22 den fazla koymamdan kaynaklandı. Üstelik çok tutmadan saçımda ki boyayı yıkadım. 

İnternette saç boyası akıtmak için beyaz kalıp sabun ile yıkanmaması gerektiğini önerenler vardı. Bu yöntemi de tabi hemen saçıma zarar vermeyeceğini düşünerek denedim. Ama bu yöntemin bende pek işe yaramadığını söyleyemem. Evde kalıp sabun yoktu Dove markalı sabun ile yıkadım. O yüzden mi akma olmadı bilmiyorum. Siz bu yöntemi deneyecek iseniz beyaz kabul sabun ile yıkayın mutlaka. Benim gibi Dove ile denemeyin :) Ve bu yöntem ile saç boyası akıtan var ise lütfen benimle yorumlar kısmından paylaşın.

Kepek şampuanı, karbonat derken son yöntem olarak ketçabı denemekti. Kulağa delice gelebilir ama ketçabın kırmızı renk pigmentinin, saçtaki yeşil tonları dengelediğini okudum. Ne kaybederim dedim ve denedim. Saçlarım yukarıdaki ilk resimdeki gibi gri iken biraz ıslatıp tüm saçıma döktüm ketçabı. Gri olan kısımları daha fazla uyguladım. Hatta daha iyi yedirmek için masaj yaptım 1-2 dakika kadar. Saç uçlarımda yeşerme olmadığı için sürmedim. Saçımda 1 saat kadar kaldı. Etraf batmasın diye poşete ya da boneye sarabilirsiniz saçınızı. Aktığı kısımlardan saçımı bir parmak yalayıp yememek için zor tuttum kendimi 😊 Markası fark etmez hatta salçayı sulandırıp saçına sürenler bile varmış bloglarda okudum.


Aslında bu yöntem, annelerin çocuklarının klordan yeşile dönüşen sarı saçlarını eski haline çevirmek için yaptıkları çok eski bir işlemmiş. Bir haberde rastlamıştım, dikkatimi çekmişti. “Kızının saçını ketçapla yıkadı! Sebebi ise... “ başlığı ile bu habere rastlamayanlar var ise linkini bırakıyorum. https://www.superhaber.tv/kizinin-sacini-ketcapla-yikadi-sebebi-ise-galeri-172620

Ta-ta-ta-tam ve Sonuç!
Bu yöntemde işe yaramaz ise kuaföre giderim diye düşünürken evet saçım artık yeşilimsi değil. Grilik az olsa kaldı. O da yıkadıkça gidecektir diye düşünüyorum.

Bence bu yöntem saç yapısına ve saçın ne kadar yeşerdiğine göre değişecektir. Lütfen bu konuyu daha önce deneyimledi iseniz yorumlarınızı benimle paylaşın. Blogumdan okuyup deneyenlerin yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

saç bakım sabun sarı saç saç boyası igora küllü sarı kepek şampuanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.