Tarihi Alışveriş Merkezi Koza Han

Tarihi Alışveriş Merkezi Koza Han

02 Aralık 2019

268 kez görüntülendi

Yeni yerler keşfedip tarihi dokuları incelemeye devam ediyorum, şimdiki durağım Yeşil Bursa. Bu güzel şehrin hanları, hamamları, medreseleri, türbeleri ve camilerinin meşhur olduğunu bilmeyen yoktur. Her karesinde Osmanlı eserlerinin hakim olduğu yerlerde kendinizi tarihle iç içe hissedebilirsiniz. Her sokak sonunda bir tarihi binaya, yapıya rastlamanız mümkün. Osmanlı'nın erken dönem mimarisinin Edirne ve İznik'in yanı sıra Bursa'da da ağır olarak görülmekte.


Hafta sonu daha önceden kısa bir ziyaret yapmış olduğum Koza Han'ı daha ayrıntılı gezerek fotoğraf çekme imkanım oldu. Han, Ulu Cami ve Orhan Cami arasında kalan bölgede bulunuyor. 1491 yılında II. Bayezid tarafından yapılmış. 

Koza Han, ilk kurulduğu zamanlarda ipek böceği kozalarının satıldığı yermiş. Bursa tekstil kenti olarak anılmasının en büyük etmenlerinden biri de bu kozalardan elde edilen ipek kumaşlardır. İpek Böceği üreticiliği yüzyıllardır Türkler tarafından bu coğrafyada yapılmaktadır. Son yıllarda sanayinin gelişmesiyle Petrol ürünlerinden elde edilen iplik ve kumaşlar sayesinde ipek böceği kozacılığı azalmıştır. 


Han dikdörtgen şeklinde olup 2 katlıdır ve 95 odadan oluşmaktadır. Orta kısmındaki Mescidin altında bir Şadırvan bulunmaktadır. İç Koza Han ve Dış Koza Han diye 2 bölümle adlandırılmaktadır. Dış Koza Han daha öncelerde Ahır ve depoların bulunduğu bir bölümmüş. Uzun çarşıya doğru bir kapı ile açılır.

Alt katlarda kafeteryalar mevcut. Hanı gezmeden önce bir kahvaltı edip, dükkanları gezebilirsiniz. ​​​Yazın gittiğimizde iç kısmında bulunun Durri Koza adlı bir restaurantta kahvaltı etmiştik. Han'ın tarihi atmosferi içinde keyifli zamanlar geçirmeniz mümkün. Ayrıca burada Osmanlı Mutfağı'na ait başka lezzetleri de tatmanız mümkün. 

Ayrıca Türk Kahvesini de Osmanlı usulü odun ateşinde Bakır cezvelerde içmenin verdiği içim keyfi şahane. Tarihi kulpsuz fincanlarla kahvenizi mis gibi kokusuyla içebilirsiniz. 

Hepimizin bildiği gibi İpek kumaşlar marka olmak isteyen modacıların ve moda sanayinin vazgeçilmezleri arasındadır. Üst katlarda Bursa Ekonomisine katkı sağlayan İpek ürünler satan dükkanlar bulunmaktadır.  Her odada farklı desen kaşmir ipek kumaşlar, şallar, bluzlar, ipek gravür yastıkları bulmanız mümkün. Fiyatlar kumaşların kalitesine göre değişiklik gösterebiliyor. 


Dükkanların önündekileri sevimli sandalyelerde bir soluk alıp Han'a yukardan bakabilirsiniz. Buradaki tüccarlar kesinlikle ticari ahlaka sahipler. Hiç bir şey almasanız bile size özenle ipekleri göstererek hakkında bilgi veriyorlar. Almadığınız zaman bile yüzlerinde ters bir ifadeye rastlamazsınız. 

Bir zamanlar İpek yolu üzerinde bulunan hanın avlusunda kahvenizi yudumlarken; ticaretle uğraşan insanların develerle hana geldiğini, Hindistan'dan gelen tarçın, zencefil, karanfil ve nane getiren tüccarların kokularının hana sardığını düşünerek geçmişe yolculuk edebilirsiniz.

bursa haftasonu koza han

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.