Uludağ'a Teleferik ile Çıktık

Uludağ'a Teleferik ile Çıktık

02 Mayıs 2020

120 kez görüntülendi

Uludağ, Türkiye’nin en önemli kış tatil merkezlerinden biri. Marmara Bölgesi'nin en yüksek dağı olarak bilinen noktası Uludağ konum itibari ile yerli ve yabancı birçok turistin tercih ettiği bir yer. Kış tatilini sevenlerin uğrak noktası Uludağ’a ulaşım İstanbul’dan 1,5 saatte sağlanabiliyor. Yollar bir dağ yoluna göre çok geniş ve kullanışlı. İster kara yolu ister teleferik ile rahatça yolculuk edebilirsiniz.

Teleferiğe binmeden önce Teferrüç istasyonundaki büyük bir otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Otoparkın günlük ücreti 15 TL. Özellikle hafta sonları otopark çok yoğun oluyor. Yer bulamazsanız ara sokaklarda aracınız için yer aramak zorunda kalıyorsunuz. Yakında arabayı bırakmak için yakın bir yer bulamazsanız teleferiğe biraz yürümeniz gerekecek.

Tam olarak 9000 metre ile dünyanın en uzun teleferik hattı olma unvanını taşır Bursa Teleferik. Bursa’nın en alçak kısımlarından 236 m'lik rakımda başlayan yolculuk, yaklaşık 30  dakika sonra 1810 m'lik rakımda sona erer. Bu teleferik aynı zamanda Türkiye'nin ilk teleferiğidir. 1963 yılında hizmet vermeye başlayan teleferik, 2012 yılında yenilenme sürecine girmiş ve bugün dünyanın en modern teleferikleri arasında kendine yer edinmiştir.

Teleferikle Uludağ’a çıkmak yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bu yolculuk sırasında muhteşem doğa manzaraları size eşlik ediyor. Karın yoğunluğu fazla ise manzara mükemmel. Karla kaplı bir doğaya kuş bakışı bakabilmek arabayla gitmekten çok daha fazla heyecanlı.


Uludağ  Teleferik; Teferrüç, Kadıyayla, Sarıalan ve Kurbağa Kaya (Oteller) isimli 4 istasyona sahip. Bu istasyonlardan Teferrüç şehir merkezindeki, Sarıalan piknik alanındaki ve Kurbağa Kaya da oteller bölgesindekidir. Sarıalan istasyonunda aktarma istasyonu var. Eğer Kurbağa Kaya’ya gidecekseniz aktarma ile yukarıdaki teleferiğe binmek gerekiyor. Bu aktarma öyle zor bir aktarma değil. Teleferikten inip 5 dakika yürümeniz ve diğer hatta geçmeniz gerekiyor.  Diğer hatta yürürken etrafta minik hediyeleri eşya dükkanları mevcut. Hotellerden kızak takımı kiralayabileceğiniz gibi aktarma istasyonundan da kiralayabilirsiniz.  Ayrıca en son istasyon olan Kurbağa Kaya istasyonunda Uludağ’da yeni hizmete giren Migros Jet market, kafeler ve fast food restoranları bulunuyor.

Biz Karinna Otel’e gitmek için ikinci oteller bölgesine Sarıalan’da aktarma yaparak ulaştık.

Fiyatlar aşağıdaki gibi.

Öğrenci bilet fiyatları: 25 TL Tek yön – 35 TL Gidiş Dönüş
Tam bilet fiyatları: 35 TL Tek yön – 48 TL Gidiş Dönüş
65 yaş ve üstü bilet fiyatları: 25 TL Tek yön – 35 TL Gidiş Dönüş
0-6 yaş bilet fiyatları: Ücret alınmıyor.

Hava koşulları meydana gelmedikçe sabah 9 – akşam 21 saatleri arasında teleferik sürekli işliyor. Aşağıdaki linkten canlı olarak teleferik yayınını takip edebilirsiniz.
https://www.bursateleferik.com.tr/canli-yayin/

“İki güzellik arasında bir hayal yolculuğu” olarak nitelendiren Bursa Teleferik, Uludağ'a gitmek isteyenlerin farklı bir deneyim sunuyor.

bursa haftasonu uludağ kış tatili

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.