Waffle Kokan Şehir Brüksel

Waffle Kokan Şehir Brüksel

16 Mayıs 2019

612 kez görüntülendi

Gerek tarihçesiyle gerek kültürüyle ön plana çıkan Brüksel, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Benelux turlarının ortak noktası olarak günübirlik gelip gidenleri sayısı da bir hayli fazla. 
Brüksel kelime anlamı ile “bataklığın içinde bulunan yerleşim yeri” anlamına geliyor. Birkaç yüzyıllar önce o bölgedeki bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkarılmış Brüksel şehri, şimdilerde mis gibi çikolata ve waffle kokuyor.

Brüksel Şehir meydanı diğer adıyla Grand Place, UNESCO’nun dünya tarihi mirası listesinde yer almakta. Barok mimarisi ile inşa edilen meydandaki binalar bin bir çeşit fotoğraf karesine ev sahipliği yapacak nitelikte.  Günün her saati kalabalık olan şehir meydanı tabiri caizse çikolata dükkanları ve Belçika Wafffe’ları satan kafelerle donanmış durumda. Brüksel’in çikolataları o kadar meşhurdur ki en güzel çikolata Brüksel çikolatası olarak tabir edilir.


Manneken Pis
Şehrin simge yapılarından biri olan Manneken Pis Flemence’de işeyen çocuk anlamına gelmekte. Savaş esnasına bir bombanın fünyesini idrarıyla söndürdüğü ve şehri yangından kurtardığına inanılmaktadır.

İşeyen Çocuk Heykeli’nin dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kıyafetlerden oluşan bir de gardırobu bulunmakta. Heykele özel günlerde günün anlam ve önemini anlatan kıyafetler giydiriliyor. Bazı kutlamalarda işe Belçika birası akıtılarak insanlara dağıtılmakta.   

Ruede du Chéne caddesinde konumlanmış heykele Grand Place bölgesinden yürüyerek varılmaktadır.
İşeyen çocuk heykelinden sonra meydanın hemen ilerisinde bulunan Galeries Royales Saint-Hubert Pasajını ziyaret edebilirsiniz. Pasajın içinde çantacı çikolatacı birçok mağaza var. Bira, midye ve patatesleri meşhur olan Belçika’da bu üçlünün her çeşidini ve tabi ki en lezzetlisini yiyip içeceğinize emin olabilirsiniz.


Renkli ve hareketli Belçika sokaklarından gezerken kendinizi bir anda bürokrasi içinde bulabilirsiniz. Belçika’nın başkenti olarak bilinmekten çok Avrupa’nın başkenti olarak bilinen Brüksel, Avrupa birliği ile ilgili birçok binayı barındırmakta.

Çeşitli ülkelerden oluşan bir arkadaş grubu ile Avrupa birliği merkezi binasını ziyaret ettik. Avrupa birliğinde olmayan tek ülkenin vatandaşı olarak herkes kendi bayrağının yanında resim çekilirken ben çekilememiştim. Bu da böyle bir anımızdı 😊

Umarım yolunuz bir gün Brüksel'e düşer.
Mutlulukla Kalın.

belçika brüksel

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.