Yavru Kedilerde Göz İltihaplanması

Yavru Kedilerde Göz İltihaplanması

12 Eylül 2020

14889 kez görüntülendi

Yavru kedilerde sıkça göz iltihaplanmaları görünür. Özellikle sokak kedilerinde yeterli beslenememe, yeteri kadar anne sütü içmemesi ve kendini temizleyememesinden kaynaklı olarak iltihaplanmalar oluşmaktadır. Basit yöntemler ile hem sokak hayvanlarını hem de evinizdeki minik dostlarınızın sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Ilık çay yöntemi : Bir pamuğa yeşil çay yada siyah damlatıp kedinin kapanmış gözünü fazla bastırmadan silebilirsiniz. Çayın ılık olmasına dikkat edin. Çay antiseptik olduğundan çapaklı göz kapaklarını güzelce dezanfekte edilmesini sağlıyor. Ilık çayın etkisiyle yumuşayarak açılan göze, eczaneden aldığınız göz damlasını ve kremi uygulayabilirsiniz.

Terramycin Göz Merhemi : Hepinizin evlerinde kolaylıkla bulunan Terramycin özellikle acil durumlar için kurtarıcıdır. Eczanelere gittiğimizde Bepanthen ve Terramycin mutlaka evde bulunması için aldığımız kremlerde oldu.  Öncesinde ılık çay ile temizlediğiniz göze terramycin uygulayabilirsiniz. Sevgili dostlarımızın biraz canı yanacak ancak kısa sürede gözdeki hasar büyümedi ise azalacaktır.

Göz damlası : Hafif iltihaplanmalar için eczaneden anti mikrobiyel bir göz damlası alabilirsiniz. Eğer mümkünse bu damla borik asit içermelidir. Cuzi fiyatlar ile Promesin, Gentagut, Tobrex vb. damlalardan alabilirsiniz.

Ben kedimi sahiplendiğimde yukarıda gördüğünüz gibi gözlerindeki iltihaplanma ilerlediği için yukarıdaki yöntemler ile geçiremedim. Veterinere götürdüm. Veterinerin önerisi ile eye-optic göz kremini kullanmaya başladım.

Eye - optic göz kremi :  Aşağıda gördüğünüz bu krem şırınga formdadır. Kolayca sevgili can dostununuz gözlerine uygulayabilirsiniz. Bu krem, derinin temizlenmesi oluşan yara ve yanıklarda tedaviye yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktaymış. 1 hafta boyunca gözlerine sabah akşam veteriner tavsiyesi ile uyguladım. 2-3 günden sonra toparlamaya başlayacaktır ama siz iyice iyileşmesinden emin olmak için en az 1 hafta uygulamaya devam edin. Ben bu kremi veterinerden 30 tl ye aldım. Ancak internette ya da hayvanlar için ilaç satan yerlerden temin edebilirsiniz. Bu krem sadece kediler için değil. At, Sığır, Koyun, Keçi, Kuzu, Buzağı, Kedi ve Köpekler içinde uygulanmaktaymış.


İçerisinde Borik Asit, Göz Otu Ekstratı, Tea Tree Oil var. Daha kapağını açar açmaz keskin bir nane kokusuna benzer bir kokusu var. Bu keskin ilaç  ne yazık ki sevgili dostlarınızı gözlerini yakmaktadır ☹ Ben kremi sürdüğümde gözlerini yalamasın ve kremi silmesin diye bir süre hareketsiz kalmasını sağlıyorum. Acı ile gözlerini açamamaktadır.

Yukarıdaki yöntemleri ve son olarak uyguladığım eye - optic kremi ile gözleri sağlığına kavuştu. Sokakta yaşarken sahiplendiğim bu minik şimdi yemyeşil gözleri çok sağlıklı.


Bu basit yöntemleri uygulayarak, sokakta yaşayan sevgili dostlarımız ve evcil hayvanlarımızın sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

göz bakımı tea tree göz sağlığı kedi köpek bepanthen terramycin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.