Yüzü Doğru Yıkamanın Püf Noktaları

Yüzü Doğru Yıkamanın Püf Noktaları

09 Şubat 2019

625 kez görüntülendi

Uzun süredir ara verdiğim yazılarıma bugün itibari ile yeniden son hızla devam edeceğim. Hepimizin doğru bildiği yanlışlardan biri de cildin doğru bir şekilde yıkanmamasıdır. Yüz yıkamak her ne kadar kolay ve basit görünen bir işlem olsa da Gün boyunca cildimizde biriken makyajdan, yağdan arındırmak için cildimize hassas davranmak gerekir. Cilt bakım rutinlerinizde dikkatsizce yapılan hatalar hijyenik ve sağlıklı olmayabilir.  Yapılan bazı yanlışlarla cildimize bilmeden zarar veriyor olabiliriz. İşte yüzünüzü yıkarken dikkat etmeniz gereken küçük ama önemli püf noktaları.

Yüz yıkamadan önce ilk olarak ellerimizin temiz olmasına dikkat etmeli ve mutlaka anti bakteriyel sabunlarla yıkamalıyız. En çok yapılan hatalardan biri de birçok yüzeye temas eden ellerimizi yüzümüze sürmektir.

Önemli ancak atladığımız bir diğer konuda yüzümüzü sıcak suyla yıkayarak cildi koruyan bir tabaka gibi saran yağlara zarar vermektir. Özellikle kış aylarında sıcak su ile yıkanan cilt kışın soğuk havayla temasıyla kurumaya başlar. Ilık suyla yıkamayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

  • Ancak zaman zaman buz küplerini yüzünüze sürmek kan dolaşımını arttıracağı için cilde canlılık katar.

 

  • Ayrıca cilt tipine uygun olmayan temizleme ürünlerini kullanmak cildinizi aşındıracağı ve kurutacağı için cildiniz tahriş olur. Yüzünüzü yıkarken sert temizleyicilerden uzak durmalıyız, doğal içerikli ve yumuşak temizleyicileri tercih etmeliyiz. Eğer yağlı bir cilt tipiniz var ve akneye meyilli ise salisilik asit içeren yüz temizleyiciler idealdir. Yeşil çay gibi yatıştırıcı özelliği bulunan temizleyiciler ise cildinizi rahatlatacaktır.

 

  • Yüzünüze düzenli olarak Peeling uygulamanız ölü hücrelerin dışarıya atılarak cildin yenilenmesine yardımcı olur. Ancak çok sık peeling uygulamak hiç yapmanızdan daha zararlıdır. Haftada bir defa yapılacak bu işlem cildiniz için idealidir. Daha fazlası cildinizi tahriş edebilir. Ancak peeling sonrası hassaslaşan cildinizi havlu ile bastırarak kurulamamalı, havlu yerine kâğıt peçete veya pamuk ile kurulayabilirsiniz.

 

  • Çok sık yıkanan cildin sebum derecesini düşüreceği ve doğal yağ tabakasına zarar vereceği için günde 2-3 defadan fazla yüzünüzü yıkamamanız önerilmektedir. Doğal yağ tabası zarar gören cilt çabuk kuruyarak erken yaşlanmayı tetikleyebilir.

 

  • Yüzümüze sürdüğümüz makyaj malzemelerinin ciltten temizlenmesi en elzem konulardan biridir. Gece yatmadan önce cildin iyi temizlenerek, gözeneklerin tıkanarak genişlemesini engellemiş oluruz. Tüm gün boyunca bu malzemeleri yüzümüz de tutmayarak özellikle çene, burun ve saç bitimi çizgilerini özellikle temizlemeliyiz. Burada birikme yapan makyaj malzemeleri zamanla kuruluğa neden açabilir. 

 

  • Yanımızda acil durumlarda bulundurduğumuz makyaj temizleme mendilleri bize hızlı bir çözüm sağlamaktadır. Ancak sürekli bu mendillerin kullanımı uzun vadede cilt kuruluğa sebep olur.

Bu önerileri dikkate almak, cilt sağlığımız açısından çok önemlidir.

sivilce kuru cilt cilt bakımı nemlendirici göz bakımı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

E-Mail adresiniz ekranda gösterilmeyecektir. Rahatsız edici yorumlar için hukuki haklar saklıdır.